YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
32 yıl sonra ilk kez...
Taksim Meydanı'nda 32 yıl aradan sonra izinli olarak 6 memur ve işçi konfederasyonu tarafından düzenlenen, 1 Mayıs kutlamaları sona erdi.
32 yıl sonra ilk kez...
01 Mayıs 2010 / 15:30 Güncelleme: 01 Mayıs 2010 / 15:30

32 yıl sonra bir ilk yaşandı. Taksim meydanı 1 Mayıs'ta işçilere açıldı....

Taksim Meydanı'na 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere bağımsız olarak gelenlerin, konfederasyonların girebilmesi için alanı boşaltmaları istendi.

Konfederasyonların oluşturduğu kortejler Taksim Meydanı'na ulaşmadan önce, bağımsız olarak Taksim Meydanı'na gelen emekçiler alanda kalabalık oluşturmaya başladı.

Bu arada, 68'liler Birliği Vakfı da ayrı bir grup olarak alana giriş yaptı. Taksim Meydanı'nda bulunan kalabalık, grubu alkışlarla karşıladı. Grup, Gezi Parkının önünde yerini aldı.

Meydanda oluşturulan kürsüden kalabalığa yönelik sık sık uyarılar yapıldı. Konfederasyonların 3 ayrı noktadan, belli bir disiplin içinde alana aynı anda giriş yapacağı ve dolayısıyla her konfederasyonun kendisine ayrılan bölgede yerini alabilmesi için kalabalığın alanı boşaltması istendi.

Öte yandan, Taksim Meydanı ile karanfil bırakılacak Kazancı Yokuşu arasında bariyer oluşturulduğu gözlenirken, Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın etrafı da bariyerlerle çevrildi.

Meydandaki bayrak direğinin ipinin de bantlarla sarıldığı görüldü. 

İstanbul'daki 1 Mayıs kutlamalarına katılım için Mecidiyeköy'den Taksim Meydanı'na doğru ilerleyen grup arasında arbede çıktı.

HİÇ BİR GERİLİM YOK!

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, Taksim Meydanı'nda gerçekleştirilecek 1 Mayıs kutlamalarının herhangi bir gerginlik yaşanmadan gerçekleşeceğine inandığını belirterek, "Gayet sakin başladık, hiçbir gerilim yok" dedi.

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 1 Mayıs kutlamalarının yapıldığı Taksim Meydanı'nda incelemelerde bulundu. Beyoğlu Sıraselviler bölgesini denetledikten sonra yürüyerek Taksim Meydanı'na gelen Hüseyin Çapkın, emniyet müdür yardımcılarından bilgi aldı. Meydanda yürüyen Çapkın, alınan önlemleri yerinde inceledi.

Çapkın, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "İşçilerimizle birlikte polis de 1 Mayıs'ı kutlayacak. Önlemleri görmek için buradayız ve buralarda olacağız. Amacımız işçilerin huzur içinde 1 Mayıs'ı kutlamalarını sağlamak. Tüm işçilerin bayramını kutluyorum. Bu 1 Mayıs'ın diğer 1 Mayıslara referans olacağına inanıyorum. Gün içerisinde çeşitli noktalarda 1 Mayıs'ı takip edeceğim. Gayet sakin başladık, hiçbir gerilim yok" dedi.

1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI!

Taksim Meydanı'nda toplanan on binlerce işçi, 1 Mayıs'ı coşkuyla kutluyor. Ellerindeki bayrak ve flamalarla anıta tırmanan işçiler, renkli görüntüler oluşturdu. On binlerce işçi, farklı noktalardan Taksim Meydanı'na giriş yaptı. Grupların Şişhane, Şişli Camii ve Dolmabahçe'den Taksim'e yürüyüşü de bir yandan devam ediyor. Taksim'de bir araya gelen işçiler, şarkılar söyleyip halaylar çekerek 1 Mayıs'ı kutluyor. Öte yandan, işçi sendikalarının yanı sıra, bazı siyasi parti üyeleri de ellerindeki bayrak ve flamalarla Taksim Atatürk Anıtı'na tırmandı. Anıt üzerinde sloganlar atan kalabalık grup, renkli görüntüler oluşturdu...

KUTLAMALAR SONA ERDİ...

Taksim Meydanı'nda 32 yıl aradan sonra izinli olarak 6 memur ve işçi konfederasyonu tarafından düzenlenen, 1 Mayıs kutlamaları sona erdi.

Platformda, direnişteki işçiler adına konuşan TEKEL işçisi Metin Arslan, 1 Mayısın işçilerin sesini duyurduğu bir gün olduğunu ifade etti.

Arslan, TEKEL işçilerinin 1-2 Nisanda Ankara'da alanlara alınmadığını, buna Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu'nun Hükümetle anlaşmasının neden olduğunu savunarak, 1-2 Haziranda yine Ankara'da olacaklarını, bu kez alana alınmamalarının söz konusu olmayacağını, zaferin sokakta kazanılacağını kaydetti.

Konuşmanın ardından platformda sahne alan müzik grupları, günün anlamına uygun marş ve şarkılar seslendirdi.

Alandakilerin de şarkılara eşlik ettikleri ve halay çektikleri görüldü.

Bu arada, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi ve KESK Genel Başkanı Sami Evren dışında diğer konfederasyon başkanları, programda öngörülmesine rağmen kürsüden konuşma yapmadı.

Meydandaki kutlamaların saat 15.00 itibariyle sona erdiğinin duyurulmasının ardından, alan boşaltılmaya başladı.

çok şükür kutlamalar sakin geçti
 // umut kaya
kanlı 1 mayıs ismiyle kalan ve birçok insanın ölümüyle sonuçlanan bir mayıs kutlamaları 32 yıl sonra taksim meydanında kutlandı bugün disk kesk türk iş gibi önemli sendikala sivil halk ve siyasi partilerin üyeleriden birçok insan taksimdeydi bugün çoşkulu bir şekilde kutladılar bir mayısı şahsım adına kutlamaların olaylı geçeceğini thmin ediyorum çok şükür ki tahminimde yanıldım ve kutlamalar gayet renkli geçti pkk yandaşları bile kutlamalara gölge dü...
01 Mayıs 2010 18:25
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler