YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
32 kişinin tutuklandığı Ergenekon operasyonunda şo
32 kişinin tutuklandığı Ergenekon operasyonunda şo
32 kişinin tutuklandığı Ergenekon operasyonunda şo
20 Şubat 2008 / 19:35 Güncelleme: 21 Şubat 2008 / 00:00

Ergenekon soruşturması kapsamında aralarında Türk-Rum Ortodoks Patrikhanesi Basın Sözcüsü Sevgi Erenerol'un kardeşi ve Kilise Patriği Paşa Ümit Erenerol gözaltına alındı. Paşa Ümit Erenerol, babası Selçuk Erenerol'un vefatının ardından Türk Ortodoks Patrikhanesi Patriği olmuştu.

 

Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alınan Erenerol sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra emniyete getirildi. Paşa Ümit Erenerol'la birlikte üç kişinin daha gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlarla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Ergenekon soruşturmasında emekli general Veli Küçük, Sevgi Erenerol, Sami Hoştan, avukat Kemal Kerinçsiz'in de bulunduğu 32 kişi tutuklanmıştı.

Ergenekon örgütünün karargah olarak kullandığı Türk Ortodoks Patrikhanesi'nde yapılan aramada yüklü miktarda devlet tahvili ile 1 kurusıkı tabanca ve 2 tabanca ele geçirildiği bildirildi. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla Türk Ortodoks Patrikhanesi Patriği Paşa Ümit Erenerol dün sabah saatlerinde Karaköy'deki patrikhanede gözaltına alındı. Paşa Ümit Erenerol, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nde patrikhanedeki toplantılar, devlet tahvillerinin kaynağı ve ele geçen silahlarla ilgili sorguya alındı.


 

Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, emekli Albay Fikri Karadağ, emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin'in de aralarında bulunduğu örgüt üst yönetiminin patrikhaneyi karargah olarak kullanarak sık sık toplantı düzenledikleri belirlenmişti. Ümraniye'de ele geçen el bombaları ile ilgili başlatılan soruşturma kapsamında Emekli Tuğgeneral Veli Küçük, Avukat Kemal Kerinçsiz, Kuvayi Milliye Derneği Genel Başkanı Emekli Albay Fikri Karadağ, Paşa Ümit Erenerol'un kardeşi Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Sevgi Erenerol, 'Arnavut Sami' lakabıyla tanınan Sami Hoştan, Kuvayi Milliye Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Görüm, Oğuz Alparslan Abdülkadir, Hüseyin Gazi Oğuz, Kahraman Şahin, Erkut Ersoy, Muhammet Yüce, Erol Ölmez, emekli binbaşı Zekeriya Öztürk ve Vatan Bölükbaşı'nın da aralarında bulunduğu 32 kişi tutuklanmıştı.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler