YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
301'i en kısa zamanda değiştireceğiz
301'i en kısa zamanda değiştireceğiz
301'i en kısa zamanda değiştireceğiz
07 Kasım 2007 / 10:32 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Avrupa Birliği Komisyonu dün açıkladığı Türkiye'ye ilişkin ilerleme raporunda, "Yavaşlayan reformları hızlandırın, 301'i acilen kaldırın, ek protokolü uygulayın..." çağrısı yapmıştı. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TCK'nın 301'inci maddesinin değişikliği için çalışmaların sürdüğünü ve en kısa sürede değiştirileceğini açıkladı.


Avrupa Birliği'nin açıkladığı ilerleme raporunda altı kalın çizgilerle çizilen ve içeride de sık sık tartışmalara neden olan TCK'nın 301'inci maddesi konusunda hükümet harekete geçti. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, 301'le ilgili sivil toplum örgütlerinin önerileri ışığında, 5-6 farklı önerinin, gerekçeleriyle birlikte hazırlandığını belirterek, ''İlk fırsatta bu öneriler, Bakanlar Kurulu'nda görüşülerek, bunlardan biri tercih edilip parlamentoya gönderilecek'' dedi.


Konunun, önümüzdeki hafta yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelebileceği belirtiliyor. AB'nin tutumunu da eleştiren Bakan Şahin, "AB süreci ile ilgili bir maddeye odaklanılmış olmasını, talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Bu maddeyi sık sık gündeme getirenlerin çok büyük bir bölümünün, maddenin içeriğini bilmediği kanaatindeyim. O nedenle, çokça konuşulduğu için bu maddeyle ilgili Türkiye'de büyük haksızlıklar yapıldığı şeklinde bir kanaatim var.'' dedi.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler