YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 yıldır silahlı mücadele veren Öcalan yüzünü Türkiye'ye döndü
AK Parti Mardin Milletvekili Adayı Orhan Miroğlu, Öcalan'ın yeğenlerinin aktif siyasette rol aldıklarına dikkat çekerek, "Öcalan'ın ailesi yüzünü şiddete değil Türkiye'ye döndü" dedi.
30 yıldır silahlı mücadele veren Öcalan yüzünü Türkiye'ye döndü
09 Nisan 2015 / 13:17 Güncelleme: 09 Nisan 2015 / 17:17

Kanal A'da yayınlanan ve Fahrettin Damga'nın sunduğu Gözden Kaçanlar'ın bu haftaki konuklarından birisi de AK Parti Mardin Milletvekili Adayı Orhan Miroğlu oldu.

Kürt hareketinin önde gelen isimlerinden biri olan Miroğlu, Çözüm Süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Öcalan'ın başından beri çözüm zemininde durduğuna dikkat çeken Miroğlu şöyle konuştu:

"İmralı gerçeği başından beri çözüm zemininde duruyor"

CHP'ye yakın duran birçok insanın, HDP'nin AK Parti'yi geriletmek için böyle bir strateji izlemesi, Selahattin Bey'in "Seni Başkan yaptırmayacağız" gibi anlamlı sözler söylemesi, hoşuna gidiyor.

Ama şöyle sorular da sormuyorlar da değil. Bu Kürt siyasetinin bir de İmralı gerçeği var. Nedir bu İmralı gerçeği? Bu gerçek nerede duruyor? İmralı gerçeği bence başından beri çözüm zemininin üzerinde oturuyor. O zeminde muhatabının zayıflamasını da istemiyor. Çünkü bu zayıflamanın Çözüm Süreci'nden geriye bir şey bırakmama ihtimalinin olduğunu da görüyor.

"HDP ile İmralı rekabeti 7 Haziran'da evrilecek"

"Diyelim ki, AK Parti 300 milletvekilinin altına düştüğü zaman Çözüm Süreci'ni nasıl konuşabileceğiz? Yani Çözüm Süreci'nin bundan sonraki aşamalarını nasıl dinlendireceğiz? AK Parti'de bir içe çekilme olmaz mı? Bence olabilir. Milliyetçi reflekslerin biraz daha öne çıkacağı bir dönem yaşanmaz mı? Bunun garantisi var mı? Hayır.

Bunu kimin eliyle yapmak istiyorlar. Kürtlere yaptırmak istiyorlar. Dolayısıyla HDP'nin izlediği strateji İmralı ile yaşanan ama görünmez gibi görünen rekabetin de nereye evrileceği bakımından göstermesi de önemli olacak. Bunu anlamak için 7 Haziran'ı beklemek gerekecek."

"Öcalan'ın ailesi yüzünü şiddete değil Türkiye'ye döndü"

Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan'ın aday olması çok önemli. Diğer yeğeni Ömer Öcalan'ın da Demokratik Bölgeler Partisi'nin eş başkanlığını yapıyor. Bu tercihler çok önemli aynı zamanda bize şunu da hatırlatıyor: Eğer bunlar son Kürt isyanı idiyse, isyanın liderlerinin yeğenleri yüzlerini Türkiye'ye dönmüş durumdalar yani sisteme dönmüş durumdalar. Şiddete, dağa değil. Türkiye'ye dönmüş durumdalar.

Bu akrabalık bağı önemli. Çünkü 30 yıldır silahlı mücadele yürüten bir Abdullah Öcalan'dan bahsediyoruz. Ama ailesinin içinden de demokratik tercihler yapılıyor. Yani Dilek Hanım Şanlıurfa'dan Ankara'ya gelip milleti temsil etmek istiyor. O zaman Kürt siyaseti hala neden bunun tartışmasını yapıyor?

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

19:35
 // Rasim DUMAN
Abdullah OCALAN esasen ABD-İNGİLTERE- İSRAİL mihverinden, yakalandigi tarih olan 1999'dan once ayrilmisti. O ser cephesinin, kendisini Turkiye'ye karsi "kullandiginin" farkina varmisti. Onun icin derdest edip Turkiye'ye teslim ettiler. Zamanin hukumeti durumu idrak edemedi. Cozum Sureci o zaman baslatilsa idi, bugun tam bir baris ortamina ulasmis olacaktik. Cunku o zamanlar Ocalan'in PKK uzerindeki etki ve otoritesi, bugunkunden cok daha fazla idi. Bugun maalesef PKK'nin Kandil ayagi ile HDP, mezkur "ser cephesinin" kontrolunde. Ocalan'i notr ve pasifize etmeye calisiyorlar. Ancak, cok muhim ve guzel bir faktor var : BDP tabaninin buyuk bir kismi, cozum surecinin akamete ugramasini istemiyor. Hukumetimiz bu psikolojik faktoru cok iyi kullanmali.

Not : Londra'dan bana "ozur" beyaninda bulunan muhterem Mehmet SAMİ bey kardesime en kalbi muhabbet, sevgi ve selamlarimi sunuyorum. Tlf no : 0543. 966 16 17 Beni ararsa sevinirim. Turkiye'ye dondugunde kendisini Kayseri'de agirlamak isterim. Selam ve dua ile....
09 Nisan 2015 19:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler