YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 madenciye 3 gündür ulaşılamadı
30 madenciye 3 gündür ulaşılamadı
20 Mayıs 2010 07:30
Karadon Maden Ocağı'ndaki patlamanın ardından göçük altında kalan 30 madenciye 3 gündür ulaşılamadı.

Zonguldak'ta maden ocağı patlamasının üzerinden 72 saatten fazla zaman geçti. Karadon Maden Ocağı'ndaki grizu patlamasının ardından 540 metre derinlikte mahsur kalan 30 işçiye henüz ulaşılamadı. Umutlar giderek tükenirken, bütün dilekler bir mucize gerçekleşmesinden yana.

İKİNCİ GÖÇÜK ZORLAŞTIRDI

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında geçtiğimiz pazartesi günü saat 13.28'de meydana gelen patlamada mahsur kalan 30 işçiye saatlerdir ulaşılmaya çalışılıyor. İlk göçüğün aşılmasına rağmen bu sefer de kurtarma çalışmasının yürütüldüğü kolda dün ikinci bir göçüğe rastlandı. Bu göçüğün, ilkinden çok daha büyük olduğu belirtildi. Çalışmalarını yürüten ekipler, kayalarla mücadele ediyor. Göçük olan alanın dar olması nedeniyle yer altında ancak 20 kişilik ekip çalışabiliyor. Ekipler tokmaklarla kayaları kırıyor. Ekipte bulunanlardan 12'si göçükte çalışırken; 8 kişi de geride tahlisiye ekibi olarak hazır bekliyor. Ayrıca oluşan gaz yüzünden 4 saatte bir ekip değiştiriliyor.

20 METRE KALDI AMA...

Bölgede bulunan Enerji Bakanı Taner Yıldız, Sosyal Güvenlik ve Çalışma Bakanı Ömer Dinçer ve Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdürü Burhan İnan, çalışmalar hakkında bilgi verdi. İnan, madendeki bir göçüğün arkasına arama kurtarma ekiplerinin geçtiğini belirterek, bunun arkasında 20 metrelik bir başka göçük olduğunu ifade etti. İnan, madendeki 20 metrelik mesafenin 4 gün zarfında geçilmesinin planlandığını söyledi.

Olayın başından itibaren ilk göçük olarak tabir edilen yere ulaşıldığını belirten İnan, "Ortam gazlı bir konumdaydı. Bölgeye pervane kurarak ortamı havalandırıp göçüğe müdahale ettik" dedi. İlk göçükte galerinin arkasından 4 metrelik bir bölüm açarak arkaya geçtiklerini ifade eden İnan, galerinin içindeki demirbağların şokun etkisiyle tamamen zeminde olduğunu, tünelin üzerinde de şokun etkisiyle 5 metrelik bir boşluk oluştuğunu ifade ederek, "Bu boşluğu da açtığımızda 20 metrelik alana girdik. Onun arkasında da kömür yığınıyla karşılaştık" diye konuştu. İnan, "Bizim bu bölgede tavan taşını sağlama almamız lazım. 20 metrelik mesafeyi 4 günde aşmayı planlıyoruz ama hızlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Eğer demirbağlar göçmemişse daha hızlı geçebiliriz ama arkasında ne olduğunu bilemiyoruz" açıklamasında bulundu. İşçi yakınları gözyaşları içinde madenden gelecek bir haberi beklerken, gelişmeleri olay yerinde izleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dinçer, "Göçüğün olduğu yerde metan gazının olmadığı yerler var. Ümit ediyoruz ki işçilerimiz o bölümlerdedir" dedi.

HESABI SORULACAK

İhmal varsa hesabının sorulacağını belirten Dinçer alt işverene yönelik iddialara ilişkin olarak, kuyu ve galeri açma işinin yıllardan beri alt işverene yaptırıldığını belirtti. Eneji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız da "Zaman geçtikçe kaygı ve endişelerimiz artmıyor değil. Ama Allah'tan umut kesilmez" diye konuştu.

Acı bekleyişte ‘kurt madenci’ umudu

Türkiye Taş Kömürü Kurumu'na ait maden ocağındaki arama çalışmalarına 5 ekip katılıyor. TTK İş Güvenliği Uzmanı Vedat Küçükbükücü, "İşçiler, 'stim' dediğimiz yeraltı çalışmalarımızda kolaylık sağlayan basınçlı havadan faydalanmışlarsa kesinlikle onları kurtaracağız" dedi. TTK Karadon Müessese Müdürlüğü tahlisiye ekibindeki madencilerden Tacettin Türker de, "Ocaktaki işçilerin arasında bulunan 'kurt madenci' dediğimiz emekli işçiler, hava borularını kırarak kendilerine temiz hava sağlamış olabilirler. Borulardan hava temin etme imkanları bulunuyor" diye konuştu.

KAYALAR TOKMAKLA KIRILIYOR

Kurtarma çalışmalarına katılanları gazlı ortamda fazla bırakmamak için 4 saatte bir ekibin değiştiğini anlatan Türker, "Çalışmalar 20 kişilik ekip tarafından yapılıyor. 12'si göçükte çalışıyor, 8 kişi de geride tahlisiye ekibi olarak hazır bekliyor. İkinci göçük, birincisinden daha büyük. Burada şartlardan dolayı yeterli teknolojik imkan kullanılamıyor. İnsan gücü ile çalışılıyor, kayaları kırmak için tokmak kullanıyoruz. Demir bağlar kırılmış, bunları keserek almak zorunda kalıyoruz. Bu da vakit kaybına neden oluyor. O yüzden biraz yavaş ilerleyebiliyoruz. Çalışan arkadaşlarımızın da emniyetini düşünmek zorundayız. Göçükte kaya parçaları var, kesit alanı geniş, ana yol 20-25 metrekare olduğu için göçük alanı da geniş oluyor. O yüzden zorlanıyoruz."

ERDOĞAN: ÖNCE CANLARI KURTARACAĞIZ

Başbakan Erdoğan, gelişmeleri yerinde görmek için dün kaza yerine gidip madende incelemelerde bulundu. Yetkililerde bilgi alan Erdoğan, madende mahsur kalan işçilerin yakınlarının beklediği Kızılay tarafından kurulan çadırları ziyaret ederek vatandaşlarla bir süre konuştu, geçmiş olsun temennisinde bulundu. Erdoğan, bu bölge insanının bu tür olaylara aslında alışık olduğunu ifade ederek, şöyle dedi.

YARALAR SARILACAK

''Şu anda devlet olarak hükümet olarak elimizden gelen bütün gayretle çalışmalarımızı iç ve dış desteklerle yürütüyoruz. Bu süreç içerisinde size kim derse ki; 'Bir gün sonra bu iş bitecek' sakın inanmayın, bu günle bağlı bir olay değil. Amacımız en kısa zamanda bunu bitirebilmek, sonuca ulaşabilmek. ilk hedefimiz içerideki 30 kardeşimize ulaşabilmek ve oradan çıkarabilmektir, ondan sonraki hedefimiz de tabi ki bu kazanın nasılını, niçini, nedenini araştırıp, bulmaktır. Arkadaşlarımız daha şimdiden çalışmalarını başlattılar.'' Erdoğan, ''Ben bakan arkadaşlarıma 'neticeye varana kadar buradan ayrılmayacaksınız' dedim. Milletvekili arkadaşlarım aynı şekilde buradan ayrılmayacaklar'' dedi.

Olay olduğu andan itibaren ekipleriyle olay yerine gelen Kızılay'a verdiği destek ve yardımdan dolayı şahsı ve Türk milleti adına teşekkür eden Erdoğan, ''Birbirimizle dayanışma günüdür. Birbirimizin kederini, üzüntüsünü paylaşma günüdür. Sabırlı olacağız. Biz her türlü mağduriyeti insan planında, beşer planında önleme noktasında bilesiniz ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün bu mağdur ailelerin yanında olacak, bundan kimsenin endişesi olmasın. Şu anda büyük bir gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve 30 kardeşimize bir an önce ulaşma gayreti içerisindeyiz. 400 kişilik kurtarma ekibinde çalışan arkadaşlarıma Allah'tan başarılar diliyorum'' diye konuştu.

Acıyı bile provoke ettiler

Acı içinde bekleyen ailelere destek vermek isteyen Başbakan Erdoğan'ın bu girişimi bile gölgelenmek istendi. Ankara'dan bölgeye gittiği belirlenen bir provokatör, madenci yakınlarını galeyana getirmek için Başbakan'a hakaretler yağdırdı. Bazı aileler tahrikten etkilendi, bazıları ise tepki gösterdi. Ardebedeyi önlemek için polis havaya ateş etti. Olaylar sırasında yaralanan bir kişi hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili olarak iki kişi gözaltına alındı. Olayın ardından konuşan Erdoğan, "Lütfen tahriklere gelmeyin. Az önce bir tanesi kalktı hakaretler yaptı, çok edepsizce küfür de etti. Araştırdık ki buranın insanı değil, Ankara'dan gelmiş. Emniyet teşkilatı tespiti yaptı, çıkardı ve işi gücü bu tür provokatörlük yapmak. Bu tür oyunlara da halkımızın hiçbir yerde gelmeyeceğine inanıyorum. Buranın insanı olarak içeride abisi, kardeşleri kalmış kardeşlerimin hüznü büyüktür. Bunu da kabulleniyoruz" dedi. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler