YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 işçiye daha kapı gösterildi
30 işçiye daha kapı gösterildi
16 Aralık 2009 22:56
Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), 30 TCDD işçisine daha TCDD yönetimi tarafından ''görevden el çektirildiğini'' açıkladı.

Sendikanın Merkez Yönetim Kurulunca yapılan yazılı açıklamada, ''25 Kasım'da bağlı oldukları konfederasyonlar KESK ve Kamu-Sen tarafından toplu görüşmeye son verilmesi ve toplu sözleşmenin hayata geçirilmesi başta olmak üzere sendikanın taleplerinin Hükümet tarafından uygulanması amacıyla tüm yurtta yapılan uyarı grevinin ardından TCDD yönetimince 16 çalışana işten el çektirildiği'' hatırlatılarak, ''bunun üzerine dün saat 22.00'da başlayan grevin ardından bugün akşam saatlerinde 30 çalışanının daha görevden geçici olarak el çektirildiği'' duyuruldu.

GREV BUGÜN SEFERLERİ AKSATTI

Grev nedeniyle öğleden sonra Haydarpaşa Garı'nda toplanan bir grup demir yolu çalışanı, görevden uzaklaştırılan 16 arkadaşlarının isimleri ve ''Sadece 16 arkadaşımız değil, biz de grev yaptık, bizi de açığa alın'' yazılı pankart açarak, isteklerini ve tepkilerini dile getiren sloganlar attı.

KESK Genel Başkanı Sami Evren, burada yaptığı konuşmada, vatandaşların, trenlerin çalışmaması dolayısıyla dün geceden itibaren mağdur olduklarını ifade ederek, bunun sorumlusunun Ulaştırma Bakanlığı olduğunu, arkadaşlarının göreve iade edilmelerini istediklerini söyledi.
Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras'ın bugün Ulaştırma Bakanı ile bir görüşme yaptığını, Bakan'ın Uras'a, uzaklaştırmaların durdurulacağını söylediğini bildiren Evren, şöyle konuştu:

''Ancak bize henüz bir karar ulaşmadı. Arkadaşlarımız işlerine iade edildiği takdirde eylemimiz sona erer. Aksi takdirde genişleyerek devam eder. Biz diyaloğa açık olduğumuzu söylüyoruz ama Sayın Genel Müdür, bizleri suçlayıcı açıklamalar yapmaya devam ediyor. Dün gece emniyet güçleri yanlış yapmıştır. Şiddet uygulamıştır, grev kırıcılığı yapmıştır. 5 arkadaşımız gözaltına alındı. 4'ü serbest bırakıldı, biri halen gözaltında tutuluyor.
Buradan Sayın Bakan'a sesleniyorum: Bugün trenler bir kez daha durdu. Biz bu engelin kaldırılmasından yanayız. Siz arkadaşlarımızı göreve iade edin, biz de grevi sona erdirelim.''

Bu arada, eylem nedeniyle tren seferleri halen yapılamıyor. Gar ve çevresinde emniyet müdürlüğüne bağlı birimlerin güvenlik önlemleri de sürüyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler