YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
30 bin 106 Suriyeli ikamet izni aldı
30 bin 106 Suriyeli ikamet izni aldı
25 Eylül 2013 15:40
İçişleri Bakanı Güler, 1 Temmuz itibariyle 30 bin 106 Suriye uyruklu kişiye ikamet izni verildiğini, iznin Türk vatandaşlığına geçiş için hak oluşturmadığını belirtti.

İçişleri Bakanı Muammer Güler,  MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasının sadece Türk vatandaşlarına verildiğini, en az 6 ay ikamet izni alan yabancılara mahsus kimlik numarası verildiğini anımsattı.

Seçmen kütüklerinin oluşturulması ve güncellenmesine ilişkin usul ve esasların, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun ile düzenlendiğini ifade eden Güler, seçmen kütüğü oluşturma ve güncellemenin Yüksek Seçim Kurulu'nun yetkisinde olduğuna dikkati çekti.

Güler, Türkiye'ye yasal yollardan giren Suriye uyruklu yabancılara Hatay ve Şırnak haricinde, bulundukları ilin emniyet müdürlüklerine başvurmaları halinde 1 yıla kadar geçerli geçici ikamet izni verildiğini, ikamet izninin Türk vatandaşlığına geçiş için hak oluşturmadığını ifade etti.

Muammer Güler, 1 Temmuz 2013 tarihi itibariyle 30 bin 106 Suriye uyruklu kişiye ikamet izni ve yabancılara mahsus kimlik numarası verildiğini kaydetti.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler