YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 saniye arayla 2 canlı bomba!
ürkiye dün güne Cumhuriyet tarihinin en kanlı, en kalleş terör saldırısıyla başladı. Başkent Ankara’da barış mitingi için toplanan kalabalığın içinde iki canlı bomba art arda kendini patlattı.
3 saniye arayla 2 canlı bomba!
11 Ekim 2015 / 09:32 Güncelleme: 11 Ekim 2015 / 09:34

Türkiye’yi kalbinden vuran hain terör saldırısı, barış isteyenleri hedef aldı. Günler öncesinden planlanan ve siyasi partilerle çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılacağı ‘Emek, Barış, Demokrasi’ mitingi, öğle saatlerinde Sıhhiye Meydanı’nda yapılacaktı. Yurdun dört bir yanından gelen katılımcıların buluşma yeri ise Ankara Tren Garı’nın önüydü. Sabah erken saatlerden itibaren binlerce kişi garın önünde toplanmaya başladı. Halaylar çekiliyor, sloganlar atılıyordu.

5’er kiloluk iki plastik patlayıcı
 
Saatler 10.04’ü gösterdiği sırada korkunç bir patlama kulakları sağır etti. Alevlerle birlikte meydandan çığlıklar yükseldi. İnsanlar panik halinde kaçışmaya başladığı sırada ise, ilkinden sadece 3 saniye sonra bir bomba daha patladı. Hain saldırıyla tren garının önü mahşer yerine döndü. İnsan parçaları her yere dağılmış, cesetler etrafa saçılmıştı. İnsanlar hıçkırıklar içinde yakınlarını bulmaya çalışıyor, kucağında can veren sevdiklerine ağlıyordu.

Barış istiyorlardı kana bulandılar!
 
İddialara göre, Ankara Numune Hastanesi’ne cesetleri getirilen ve kimlikleri henüz tespit edilemeyen saldırganlardan birinin kadın olduğu tespit edildi. Canlı bomba olan kadının garın içindeki tuvalete girdiği, içeride bir süre beklediği ve çıktıktan sonra kalabalığa doğru hızlı adımlarla ilerleyerek saldırıyı gerçekleştirdiği öne sürülüyor.

 

Kaçış yoluna tuzak!
 
Güvenlik uzmanlarının yaptığı ilk değerlendirmeye göre olayda iki canlı bomba kullanıldı. İlk bomba havuzun kenarında patladı. Kalabalığın içindeki canlı bomba fünyesini çektikten sonra panik başladı ve insanlar koşturmaya başladı. İlk patlamadan 3 saniye sonra ise ikinci canlı bomba faaliyete geçti. İlk patlamanın etkisiyle koşmaya başlayanların kaçış noktasında meydana gelen ikinci patlamayla da en fazla insan kaybı hedeflendi.

 

MİT’e 3 km
 
Uzmanlar olayın faili olarak IŞİD üzerinde yoğunlaşırken eylemin Suruç’taki eylemin ikiz kardeşi olduğunu vurguluyorlar. Ancak Ankara eyleminde hata yapılmaması için iki canlı bombanın kullanıldığı belirtiliyor. Güvenlik koridorlarında bombaların başkent Ankara’da patlatılması, olay yerinin TBMM’ye 4 kilometre, MİT’e ise 3 kilometre uzaklıkta bulunması bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor.

Ankara'daki canlı bombalardan birinin kadın olduğu iddia edildi
 
1 Ekim’de mi planlandı?
 
Güvenlik uzmanları bu tür eylemin uzun planlama ile gerçekleşebileceğine dikkat çekiyor. Yapılan ilk değerlendirmede, miting için Ankara Valiliği’nden alınan izin tarihine dikkat çekilirken planlamanın 1 Ekim tarihinde başladığı tahmin ediliyor. Buluşma yeri olan ve üst aramasının yapılmadığı alan saptandıktan sonra keşif çalışması yapıldığına değinen uzmanlar, en az 1 Ekim tarihine gidilerek bölgedeki MOBESE kameralarının eylem için keşif yapanların tespiti için inceleneceğini söylüyor.

 

VATAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler