YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 sanığa tahliye kararı
3 sanığa tahliye kararı
24 Eylül 2010 14:44
Iğdır'daki ''silahlı terör örgütü'' davasına ilişkin, davada 3 sanık tahliye edildi...

Iğdır'daki ''silahlı terör örgütü'' davasına ilişkin, aralarında Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş'in de bulunduğu sanıkların yargılanmasına devam edildi. Davada 3 sanık tahliye edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ikinci duruşmasına tutuklu sanıklar Mehmet Nuri Güneş, İsmail Tikit, Abdulbari Tenik, Mecit Baştaş, Aziz Çam, Nusret Aras, Şebap Çelik, tutuksuz sanıklar Tahir Alagöz, İsa Çelik, Resul Yıldız, Tuncer Kanyar ve müşteki Memduh Çiçek, sanık vekilleri ve sanık yakınlarıyla, BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, BDP Hakkari Milletvekili Hamit Geylani katıldı.

''Terör örgütü üyesi olma ve terör örgütünün faaliyeti çerçevesinde tehdit'' suçlarından yargılanan sanıkların avukatları dinlenilmeden önce müşteki Memduh Çiçek, 2009 yılında yapılan yerel seçimlerden bir gün önce ''Ercan'' kod adlı bir terörist tarafından aranarak DEHAP'a oy verilmesi yönünde tehdit aldığını öne sürdü. Çiçek, telefon eden kişiden şikayetçi olduğunu söyledi.

Daha sonra Mahkeme Başkanı Mustafa Karatay, sanıkların avukatlarına söz verdi.

Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş'in avukatlarından Sinan Tanrıkulu, gizli bir tanığın ifadesi sonrası Güneş'in dava dosyasında yer aldığını ifade ederek, müvekkilinin herhangi bir örgütle bağlantısının bulunmadığını söyledi. Olaya farklı bir pencereden bakılması gerektiğini belirten Tanrıkulu, Güneş'in terör örgütü üyeleriyle yaptığı ileri sürülen telefon görüşmesinde herhangi bir kişinin örgüt adını kullanarak, kendi çıkarları doğrultusunda hareket edebileceğini ifade etti.

Avukat Kemal Şahin de 2009 yılında yapılan telefon görüşmelerinde, Güneş ve terör örgütü arasında organik bir bağın kurulmak istendiğini ileri sürdü. Görüşmelerin Kürtçe olduğunu bildiren Şahin, telefon konuşmalarının çözümünde emir kipinin ön plana çıkarılarak talimat şeklinde oluşturulduğunu dile getirdi. Şahin, gizli tanığı somut deliller ortaya koymayan soyut ve gerçek dışı olarak nitelendirdi.

Mahkeme heyetinden söz isteyen Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş de kendisine yöneltilen suçlarda kurumlar arası çatışmanın oluşturulmak istendiğini belirtti. Kendisine yönelik yaklaşımların kurgudan ibaret olduğunu kaydeden Güneş ''Dosyada yer alan iddialar kurumları birbirine düşüren, tertipli, hukuktan yoksundur. Tamamen kanaate teslim edilmiştir. Dolayısıyla tahliyemi talep ediyorum'' diye konuştu.

Davadaki diğer sanıkları dinleyen mahkeme heyeti, gizli tanığın tekrar dinlenilmesine, tutuklu sanıklardan Abdulbari Tenik, Aziz Çam ve Şebap Çelik'in tahliyesine karar verdi.

Duruşma 2 Aralık'a ertelendi.

BULDAN'IN AÇIKLAMASI

BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, adliye çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, BDP ve hükümet arasında yapılan görüşmeler doğrultusunda, diyalog ve müzakere sürecinin bir şekilde başladığını düşündüklerini söyledi.

Ümitlerini yitirmediklerini ifade eden Buldan, ''Tabii ki bunun somut adımını bugünkü mahkemede görmek isterdim doğrusu. Ama tahliye çıkmadı, tabi yine ümidimizi yitirmiyoruz. Her zaman barış için olan umudumuz var. Bundan sonra da olacak. Diliyoruz ki bundan sonraki mahkemede arkadaşlarımız tahliye olurlar'' diye konuştu.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, 27 Temmuz'da görülen ve aralarında Iğdır Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş'in de bulunduğu davanın ilk duruşmasında, 4 sanık tahliye edilmişti.

SANIK YAKINLARI ARANMAK İSTEMEDİ

Bu arada, bugünkü duruşmaya gelen BDP Iğdır Milletvekili Buldan ile BDP Hakkari Milletvekili Geylani'nin adliyeye girişi sırasında yanlarında bulunan sanık yakınlarının, polis noktasında aranmak istenmemeleri üzerine görevli polisle kısa süreli bir tartışma yaşandı. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler