YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. Ordu'da al gülüm ver gülüm
Yeni Şafak gazetesinin iddiasına göre, Org. Saldıray Berk'in başında bulunduğu 3. Ordu Komutanlığı'nın alımlarında şaibe ortaya çıktı.
3. Ordu'da al gülüm ver gülüm
22 Haziran 2010 / 08:39 Güncelleme: 22 Haziran 2010 / 08:41

Erzincan'daki Ergenekon davasının bir numaralı sanığı 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk'in adı bu kez de askeriyeye alınan dekorasyon malzemelerinin alımında usulsüzlükle gündeme geldi. Yeni Şafak, Orgeneral Saldıray Berk'in, komutanlığını yaptığı 3. Ordu'nun, mobilya ve ofis aksesuarlarını oğlu Ahmet Berkay Berk'in çalıştığı İstanbul Dekorasyon Firması'ndan aldığını belgeledi. Yeni Şafak'ın ele geçirdiği ve firmanın 3. Ordu'ya kestiği faturalar, 3. Ordu'nun sözkonusu firmadan yüz binlerce TL'lik alım yaptığını ortaya koydu. Çaycıyken şirket kuran Kadir Çiğdem'in firmasından yapılan alımların, Ahmet Berkay Berk'in işe başlamasından sonra artması dikkat çekti.

PAŞA OĞLU İŞE BAŞLADI SATIŞ YAPTI

Orgeneral Saldıray Berk'in oğlu Ahmet Berkay Berk, Çankaya'daki Enerden Enerji Tesisleri Mühendislik Meteahhitlik Sanayi Ticaret Limited şirketinden ayrılarak 13 Mart 2009'da merkezi Ankara'da bulunan İstanbul Dekorasyon Tekstil Limited Şirketi'nin muhasebe bölümünde işe başladı. Faturalara göre, Ahmet Berkay Berk'in işe başlamasından sonra firma Orgeneral Saldıray Berk'in komuta ettiği 3. Ordu'ya 17 Mart 2010'da perde, mobilya ve halı gibi dekorasyon eşyaları sattı. Firma toplam değeri yüz bin lirayı geçen satış için 3. Ordu'ya 4 ayrı fatura kesti.

1 GÜNDE 31 KALEM MAL SATILDI

Erzincan'daki 3. Ordu Komutanlığı Karargah destek Grup Komutanlığı'na 27 kalem mal satıldığını gösteren 17 Mart 2010 tarihli 3 faturadan biri, KDV dahil 27. 257 TL tutarında. Karargah Destek Grup Komutanlığı'na kesilen aynı tarihli ikinci fatura ise 2 kalem mal için firmaya 3. Ordu'dan KDV dahil 5.900 TL ödendiğini gösteriyor. Komutanlığa 6 kalem mal satıldığını gösteren 17 Mart 2010 tarihli 3. faturanın tutarı ise 25.016 TL. Düzenleme tarihi ile 3. Orduya fakslanma tarihi aynı olan üç faturada da Berk'in oğlunun çalıştığı şirketin İş Bankası'ndaki hesabının numarası bulunuyor.

DEPONUZDA NE VARSA GÖNDERİN

Ergenekon sanığı Orgeneral Saldıray Berk'in oğlunun çalıştığı İstanbul Dekorasyon Firması'ndan alım yapılmasını özellikle istediği ileri sürüldü. Berk'in Firmaya "Deponuzda eski yeni ne varsa gönderin" talimatı verdiği iddia edildi. Berk'in oğlu Ahmet Berkay Berk'in işe girişinden 8 ay sonra, 21 Kasim 2009'da İstanbul Dekorasyon'dan komutanlığın aldığı mobilyaların ise Ordu Sinema Salonu'nun giriş kısmına konduğu öğrenildi.

 

TEZGAHTARKEN ŞİRKET SAHİBİ OLDU

Berk'in gizli ortağı olduğu ileri sürülen İstanbul Dekorasyon'un özellikle askeri kurumlara satış yapması da dikkat çekti. Şirketin 3. Ordu Komutanlığı'nın yanı sıra daha önce de Roketsan Roket Sanayi A.Ş. ve Kırklareli Ordu Evi Müdürlüğü'ne de satış yaptığı tespit edildi. Şirketin sahibi olarak görünen Kadir Çiğdem'in hızlı yükselişi de dikkat çekti. Çiğdem'in, 10 yıl önce Ankara'da Mobilyacılar Sitesi'nde çaycılık ve tezgahtarlık yaparken, Saldıray Berk'le tanıştığı ve ardından TSK'ya malzeme satmaya başladığı iddia edildi. Ankara Ticaret Odası'na kayıtlı firmanın 500 bin TL'lik sermayesinin yüzde 36'ı Kadir Çiğdem'in, yüzde 63'ü ise kardeşi Ahmet Çiğdem'e ait.

 

3. Ordu'ya 1.5 yıl iş yapmamış

 

İddiaları sorduğumuz İstanbul Dekorasyon'un sahibi Kadir Çiğdem, kendisinin TSK'nın kurumlarına birçok ilde iş yaptığını söyledi. Faturaların aksine, 3. Ordu Komutanlığı'na 1.5 yıldır herhangi iş yapmadıklarını ileri süren Çiğdem, "3 Ordu'nun Mart 2010'da yaptığı bir perde ihalesine de girdik ancak kazanamadık" dedi.

PAŞA'YI TANIRIM, OĞLU BİZDE ÇALIŞIYOR

Yeni Şafak'ın ele geçirdiği İstanbul Dekorasyon'un 3. Ordu'ya 17 Mart 2010'da satış yaptığını gösteren faturaları ise Çiğdem'i yalanlıyor.

Orgeneral Saldıray Berk'le ilişkisiyle ilgili iddialara da cevap veren Çiğdem, "Kendisini Tuğgeneral olduğu dönemden bu tarafa tanırım. Saldıray Berk'in oğlu Ahmet Berkay İstanbul Dekorasyon'un muhasebe bölümünde çalışıyor. İki yıldır sigortalı elemanımız" şeklinde konuştu. Hakkında çıkan iddiaların rakip firmalar tarafından üretildiğini savunan Çiğdem, kendisi hakkında Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'e 3-4 ay önce 'Ergenekon'un kasası' şeklinde ihbarda bulunulduğunu ve ifade verdiğini söyledi.

 

Fahiş fiyatla satmışlar

İstanbul Dekorasyon'un 3 Ordu Komutanlığı'na piyasanın çok üzerinde fiyatla mal sattığı ileri sürüldü. 25.000 TL'ye toplam 16 adet motor mekanizmalı 'stor zebra' perde satan firmanın birim başına verdiği fiyatı 3. Ordu'ya aynı üründen satan başka bir firmaya sorduk. Firma yetkisi, 292 adet 'stor zebra' perde alımı için 29.000 TL fiyat verdiklerini ve ihaleyi kazandıklarını söyledi. İstanbul Dekorasyon'un 17 Mart 2010'da kestiği faturaya göre 16 motorlu mekanizmalı perde için aldığı 25.016.00 TL'nin piyasanın çok üzeri bir fiyat olduğunu söyledi.

 

Faturada tarih oyunu

 

028884 nolu fatura ise, 260 sandalye, deri koltuk ve büro tipi sehpa için 3. Ordu'nun İstanbul Dekorasyon'a 44. 840 TL'nin ödendiğini gösteriyor. Düzenleme tarihi diğerlerinden farklı olarak 19 Mart 2010 olan faturanın, 3. Ordu Karargâh destek Grup Komutanlığı'na fakslanma tarihinin iki gün öncesine ait olması dikkat çekti. Faturanın, hazırlanmadan iki gün önce yani 17 Mart 2010'da karargaha gönderilmesi, bütün satışların aynı gün yapıldığını saklama girişimi olarak yorumlandı.

 

Tülden mobilyaya her eşya var

 

Orgeneral Saldıray Berk'in komutasındaki 3. Ordu'ya sık sık mobilya, perde gibi aksesuar ürünleri veren İstanbul Dekorasyon'un sadece 2010 yılı Mart ayına ait sattığı ürünlerin listesi şöyle:

 

1 adet konsül ahşap tornalı

 

1 adet Plazma ünite altlığı 140'lık

 

KDV dahil toplam fiyat: 5.900.00

 

100 adet siyah deri sandalye

 

100 adet misafir deri koltuk

 

20 adet tekli siyah deri koltuk

 

10 adet ikili siyah deri koltuk

 

30 adet büro tipi sehpa

 

KDV toplam fiyat: 44.840.00

 

29 Adet Perde Tül

 

22 Adet Perde Stor güneşlik

 

11 Adet halı

 

KDV dahil toplam fiyat: 27.257.58

 

16 Adet Perde stor zebra

 

3 Adet motor mekanizması 10010310 380W

 

KDV dahil toplam fiyat: 25.016.00 (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler