YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 milyar dolarlık dev proje çakıldı!
Geçtiğimiz yıl Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün başkanlığındaki heyet helikopterin gösteri uçuşuna katılmış ve tam not vermişti. bazı uzmanlar ise T129 için 'uçamaz' demişlerdi
3 milyar dolarlık dev proje çakıldı!
23 Mart 2010 / 08:39 Güncelleme: 23 Mart 2010 / 08:53

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak için İtalyan Agusta Westland firmasından alınan ve T129 P1 adı verilen prototip helikopter, test uçuşu sırasında düştü. Türkiye, İtalya'dan 3 milyar dolara toplam 50 adet T129 P1 helikopteri almak için sözleşme imzalamıştı. Helikopterin ihale sürecinde, bazı bürokratların, 'uçamaz' diyerek projeye karşı çıkmışlardı.

Edinilen bilgilere göre, T129 P1 adı verilen taarruz helikopterinin tek prototipi, geçtiğimiz Cuma günü öğleden sonra, İtalya'nın Verbania şehri civarında, İsviçre sınırına yakın bir bölgede, test uçuşu yaparken düştü. Helikopteri üreten Agusta Westland firmasına ait özel araziye düşen helikopterdeki, İtalyan pilot ile teknisyen ağır yaralandı.

PROJE GECİKEBİLİR
İtalya,  ATAK helikopterlerini sözleşmeye göre, 2013 yılında Türkiye'ye teslim etmeye başlayacaktı. Ancak bu gelişme sonrasında projede ciddi gecikmeler yaşanması bekleniyor. Üretici firma A 129 helikopterlerinin ismini Türkiye için T129 olarak değiştirmişti.  Ağırlıklı olarak terörle mücadele operasyonlarında kullanılacak olması nedeniyle, helikopterlerin motoru Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun zorlu coğrafi ve meteorolojik koşularına göre yeniden tasarlanmıştı. İhale öncesi bazı uzmanlar T129'un alımına 'uçamaz' diyerek karşı çıkmışlardı.

KENDİ ETRAFINDA DÖNMEYE BAŞLADI
Helİkopterİn, düşmeden önce 1500 feet irtifada kendi etrafında dönmeye başladığı ve bu şekilde yere çakıldığı öğrenildi. Düşme nedeniyle ilgili kesin kaza - kırım raporu çalışmalarının devam ettiği ancak, kuyruk motorundaki bir arıza nedeniyle düştüğü değerlendiriliyor.  Helikopter yere çakıldıktan sonra yangın çıktığı, parçalarının ise 10 metre yarıçapındaki bir alana dağıldığı öğrenildi.

Akşam

T129-P1
 // Eralp Arslan
Barkın ŞIK! Akşam Yazarı. Karamehmet’in yazarı. Yalanın yazarı.
3 Milyar $ lık proje yere çakılmadı; bir test helikopteri düştü.
Gerçekler
1) T129 ilk (maiden) uçuşunda bir Türk ve bir İtalyan pilot görev aldı. Türk pilot, doğuda operasyonlara katılmış, THK’nde her türlü helikopteri kullanmış biri. Uçuş sonrası Türk Pilot: “THK’nin şu an kullandığı helikopterlerin kat kat üstünde inanılmaz bir performansa sahip”....
20 Nisan 2010 14:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler