YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. köprüden tren geçecek
3. köprüden tren geçecek
10 Mayıs 2011 07:38
Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattının Boğaz’a inşa edilecek yeni köprüden geçeceğini açıkladı...

Hat, Sapanca Gölü’nün kuzeyinden geçerek İstanbul Sultanbeyli’de ikiye ayrılacak . Tren hattının bir kolu da Marmaray’a bağlanacak. Ulaştırma BakanıMehmetHabib Soluk, Ankara-İstanbul YüksekHızlı Tren (YHT) hattının, Sapanca Gölü’nün kuzeyinden İstanbul Sultanbeyli’ye gideceğini, burada ikiye ayrılacak hattın bir kolunun Boğaz’a inşa edilecek üçüncü köprüye, bir kolunun Marmaray’a bağlanacağını bildirdi. Bakan Soluk, her iki hattın da 350 kilometre hıza uygun olarak inşa edileceğini kaydetti. MehmetHabib Soluk, dün gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı. Soluk, Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nin Kınalı ile Akyazı arasında, yan yol bağlantılarıyla birlikte 414 kilometre uzunluğunda olduğunu ve proje kapsamında İstanbul Boğazı’na üçüncü köprü yapılacağını anımsattı.

Karayolu ve demiryolu güzergahı

Köprü’de 2x4 karayolu, 2x1 demiryolu güzergâhı bulunacağını belirten Soluk, ‘’Demiryolu güzergâhı köprüyle aynı düzlemdemi olacak, yoksa asmamı olacak bunu alacağımız tekliflerde değerlendireceğiz. Şartnamemizde böyle bir madde var. 23 Ağustos’ta yüklenici teklifleriyle değerlendireceğiz. Şu anda bu konuda hiçbir kesinlik yok. Köprüden hızlı tren geçebilecek. Projedeki tekliflere bağlı olarak hız değişecek” dedi.

Sultanbeyli’de ikiye ayrılacak

Ankara-İstanbul YHT hattının, Sapanca Gölü’nün kuzeyinden Sultanbeyli’ye gideceğini söyleyen Ulaştırma Bakanı Mehmet Habib Soluk “Burada ikiye ayrılacak hattın bir kolu üçüncü köprüye, bir kolu Marmaray’a bağlanacak. Marmaray’da banliyö hatları ile Avrupa’ya geçecek. İki hat da 350 kilometre hıza uygun olarak inşa edilecek. Bunun proje ihalesini yaptık. Kısa zaman içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşme yaparak son şekli vereceğiz’’ diye konuştu. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler