YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. köprü ile ilgili açıklama
Bakan Yıldırım: 3’üncü köprü için 4 firma yarışacak
3. köprü ile ilgili açıklama
20 Nisan 2012 / 18:25 Güncelleme: 20 Nisan 2012 / 19:26

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da yapılacak 3. Boğaz Köprüsü için 6 firmanın Karayolları Genel Müdürlüğü'ne teklif verdiğini, ancak son gelen 1 firma ile evrakı eksik olan 1 firmanın tekliflerinin değerlendirme dışı kaldığını söyledi. Yıldırım, köprü yapımına kısa süre sonra başlanılacağını açıkladı.
 
 Bakan Yıldırım, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ve Karayolları Genel Müdürü Cahit Turhan ile birlikte Şanlıurfa'daki Abide Köprülü Kavşağı Temel Atma Töreni'ne katıldı. Daha sonra polisevine geçen bakan Yıldırım, burada gazetecilerin sorularını cevapladı. Yıldırım, İstanbul'da yapılacak 3. Boğaz Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Yıldırım, toplam 6 firmadan teklif geldiğini, ancak 4'ünün değerlendirmeye alındığını belirterek, "Bugün 20 Nisan, Saat: 10.00 gibi Karayolları Genel Müdürlüğü'ne 3. Köprü ile ilgili 5 teklif geldi. 1 saat sonra 1 teklif daha geldi. 6 teklif oldu. Tabi son gelen teklifi dikkate almadılar. 5 teklif içerisinde de ilk incelemede eksik evrakı olan 1 teklif de değerlendirme dışı kaldı. Dolayısıyla şu anda 4 teklif var. Bu teklifler değerlendirmeye alınacak" dedi.

 Kısa sürede değerlendirmelerin sonuçlandırılarak çalışmalara başlanılacağını kaydeden Yıldırım şöyle konuştu: "Kısa sürede de inşallah bu değerlendirme tamamlanarak çalışmalara devam edeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun. Türkiye'nin kriz ortamında, dünyada her tarafta krizin ülkeleri kasıp kavurduğu ekonomileri zorladığı bir dönemde böylesine 4 - 4,5 katrilyonluk bir projeyi genel bütçe imkanlarını kullanmadan gerçekleştirilmiş olması, Türkiye'deki güçlü siyasi iradeye güven veren istikrarın sonucudur. Türkiye'de geçmişte yarınlara yönelik hesap yapılamazken, bugün gelecek 10 yılına yatırım yapabilen bir ülke haline gelmiştir."

 Yerli firmaların 3. Boğaz Köprüsü projesine teklif vermelerine sevinen Bakan Yıldırım, bunların ülke adına mutluluk verdiğini dile getirdi. Ardından Cuma namazına geçen Bakan çelik ve Yıldırım daha sonra uydu yayını yapan bir yerel televizyonda canlı yayına katıldı. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler