YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. Havalimanına muhteşem kule
İstanbul Yeni Havalimanı'nın Hava Trafik Kontrol Kulesi için dünyanın alanında önemli isimlerinin katıldığı konsept tasarım yarışması sonuçlandı, yarışmayı AECOM ve Pininfarina kazandı.
3. Havalimanına muhteşem kule
25 Aralık 2015 / 10:45 Güncelleme: 25 Aralık 2015 / 10:46

İstanbul Yeni Havalimanı için düzenlenen "Hava Trafik Kontrol Kulesi Konsept Tasarım Yarışması" sonuçları açıklandı. Yarışmayı ünlü otomobil firması Ferrari'nin de modellerini tasarlayan şirket olarak tanınan AECOM ve Pininafarina kazandı.

Yarışma sonucu ile ilgili bir açıklama yapan İGA CEO'su Yusuf Akçayoğlu, AECOM ve Pininfarina'nın 'lale' çiçeğinden esinlenerek tasarladığı 'Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin İstanbul Yeni Havalimanı'na simgesel anlamda çok şey katacağını belirtti.


Zorlu bir seçim sürecinden sonra AECOM ve Pininfarina'nın 'lale' çiçeğinden esinlenerek tasarladığı konsept kule tasarımının seçildiğini söyleyen Akçayoğlu, kulenin yapımının önümüzdeki yılın Mayıs ayında başlayacağını açıkladı. Kontrol kulesinin 2017 yılında bitirilmesi hedefleniyor.

TÜRK KÜLTÜRÜNDE ÖNEMLİ YERİ VAR

AECOM ve Pininfarina'nın otomotiv ve havacılık tasarımında kullanılan aerodinamik biçimleri çağrıştıran tasarımı, yeni havalimanını kullanacak tüm yolcuların görebileceği eliptik bir kule içeriyor.

"İSTANBUL'UN SİMGESİ OLMAYA ADAY ANITSAL BİR YAPI"

Pininfarina'nın Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Pininfarina, İstanbul Yeni Havalimanı için yapılacak 'Hava Trafik Kontrol Kulesi' İstanbul'un simgesi olmaya aday anıtsal bir yapı olduğunu söyledi.

Dünya MArkası
 // HANCIOĞLU
Pininfarinayı otomotiv endüstrisinden tanıyoruz. Çok eski ve köklü bir tasarım firması.Ancak şeçilen tasarım eleştiriye çok açık gibi. İlk izlenim çok önemlidir derler ya.. Hah işte...bir hayvanın organını andırıyor. Demeden edemiycem..Türk mimar yokmuymuş.....
25 Aralık 2015 Cuma 13:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler