YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3. Havalimanı şimdiden ödül aldı! Discovery ve NatGeo belgeselini çekecek
İstanbul’a yapılan yeni havalimanı, daha inşaatının yarısı bile tamamlanmadan uluslarası ödülünü kaptı. Tamamlandığında yılda 200 milyon yolcuya ev sahipliği yapması beklenen İstanbul Yeni Havalimanı'nın başarısı belgesel olacak.
3. Havalimanı şimdiden ödül aldı! Discovery ve NatGeo belgeselini çekecek
27 Eylül 2016 / 04:29 Güncelleme: 27 Eylül 2016 / 09:26

Türkiye’nin gurur projelerinden olan İstanbul’un üçüncü havalimanının inşaatı, bütün hızıyla sürüyor. Terminal binasının üçte biri tamamlandı.

Havalimanının ilk etabı, 26 Şubat 2018’de açılacak. Mega projelerin şahı, birçok yönden ilklere imza atacak. Mesela, fizikî büyüklüğüyle ve yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyüğü olacak. Tasarımıyla da mimarlık harikaları arasında yer alacak. Öyle ki bunun ilk işareti geldi.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; yeni havalimanının Trafik Kontrol Kulesi ve Teknik Binası, Chicago Athenaeum: Mimarlık ve Dizayn Müzesi ve Mimari Sanat Tasarımı ve Kentsel Araştırmalar Avrupa Merkezi tarafından düzenlenen tasarım yarışmasında “2016 Uluslararası Mimarlık Ödülü”ne layık görüldü. Yarışmada, dünya genelinde 370 çılgın yapı boy gösterdi.

Üçüncü havalimanının lale çiçeğinden ilham alınarak tasarlanan kulesi otoritelerden tam not aldı. Ünlü otomotiv markası Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina’nın imzasını taşıyan tasarım, Türk-İslam kültürünün ve İstanbul’un kültürel mirasının önemli motiflerinden olacak. 

NATGEO VE DİSCOVERY BELGESELİNİ ÇEKECEK

İlk fazı için 6 milyar euro ayrılan ve tamamlandığında yılda 200 milyon yolcuya hizmet verecek olan 3. Havalimanı’nı görmek üzere National Geographic ve Discovery Channel yetkilileri bayramdan önce Türkiye’ye ziyarette bulundu.

Belgeselcilerin mobil cihazlar ve drone kameralarla dev havalimanı arazisinde çekimler yaptığını anlatan İGA Havalimanları İnşaatı CEO’su Yusuf Akçayoğlu, “Hazırlanacak bu belgesel aracılığıyla, Türkiye’nin havacılıktaki başarısı dünyaya anlatılacak” dedi. Akçayoğlu, belgeselin ardından bir de kitap hazırlanacağını söyledi.

İLK FAZ 2018’E YETİŞTİRİLECEK

Havalimanının 90 bin yolcu kapasiteli ilk fazını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın doğum tarihi olan 26 Şubat 2018’e yetiştirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Akçayoğlu, “Şu ana kadar ilk faz için ayrılan 6 milyar euronun 1.250 milyar eurosunu harcadık. Herkes iş planına uygun hareket ediyor. Geç olacak ama temiz olacak. Dünyadaki bütün havalimanlarını görüp, en son teknolojileri kullanma şansımız oluyor böylece” dedi.

250 HAVAYOLU ŞİRKETİ UÇACAK

Akçayoğlu, "İlk etabı hizmete açtığımızda günde 2 bin uçak iniş kalkış yapabilecek. 350'den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirilecek. Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek. Şu anda 18 bin 500 olan çalışan sayısı gelecek yıl bu dönemde 30 bin kişiye ulaşacak. İşletmeye açıldığında 100 bin kişiye direkt iş imkanı sağlayacak" dedi.

3. köprü ayağını ne edeceksen, bu3. liman kulesini de öyle et, aslanım
 // hursit dilaver
gene başa geldik hürriyet sayesinde. ne bu be..KAYYUM MU VAR HURRİYETDE.'MÜJDELER OLSUN,FRANKFURT HAVALİMANI GENİŞLETİLİYOR'(yani 3. hava limanı iskarta olacak demek)habeini veren hürriyette bu ne şimdi.yani 7 haziranda yavuz köprüsünün ayağına' böyle kalacak artık' diyen gazete ,3. havalimanın kulesine niye böyle kalacak demedi.DİYEMEEZ.ONA 1974 LERDE BEDRİ KORAMANIN MSPnin hükümet kurma çalışmasına binaen 'BEN ŞİMDİ BU KALEMİ NE YAPACAĞIM' karikatürünü hatırlatıverirler.(bulun o karika...
27 Eylül 2016 Salı 14:47
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler