YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 gün sonra taburcu oluyor...
Doğan GATA'dan üç gün içinde taburcu olacak. Hakim Kuban'ın tahliye ettiği ardından hakkında yeniden yakalama kararı verilen Doğan'ın tutuklanması bekleniyor. Avukatları ise sağlık sorunları gerekçesiyle tahliye talebinde bulunuyor...
3 gün sonra taburcu oluyor...
21 Nisan 2010 / 08:02 Güncelleme: 21 Nisan 2010 / 08:05

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra 12. Ağır Ceza Hakimi Oktay Kuban'ın nöbetçiyken tahliye ettiği emekli Orgeneral Çetin Doğan, serbest kaldıktan sonra tedavi görmeye başladığı GATA'dan üç gün içerisinde taburcu olacak. Doğan taburcu edilmeden önce avukatları, İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne müvekkillerinin sağlık sorunları nedeniyle tahliyesi için dilekçe verdi. Avukatları Doğan'ın sorunları nedeniyle gözetim altında tutulması gerektiğini savundu.

ISRARLA AMELİYATI REDDETTİ

Çetin Doğan'ın sağlık durumuna ilişkin heyet raporunun da mahkemeye sunan avukatlar Celal Ülgen ile Hüseyin Ersöz mahkemeye verdikleri dilekçede, "Müvekkilimizin sürekli olarak tıbbi yönden kontrol altında tutulması gerekmektedir. Bu kontrolün cezaevi koşullarında ve ameliyatı gerektiren ciddi sağlık sorunları konusunda yeterli olanağa sahip bulunmayan Silivri Devlet Hastanesi'nce yapılması mümkün değildir. Müvekkilimizin yaşam hakkını tehdit eden durum oluşmaktadır. Müvekkilimizin tutukluluk kararının kaldırılmasını ve salıverilmesini talep ediyoruz" dedi. Tahliye talebinin ardından kısa bir açıklama yapan Ülgen, Doğan'ın kesinlikle ameliyat olması gerektiğini, ancak ameliyat olmayı reddettiğini söyledi.

GEREKİRSE SİLİVRİ'DE YATARIM

Ülgen "Doğan paşa ameliyat sonucunda yüzde 35 oranında komplikasyon olacağı yönünde doktorlardan bilgi aldıktan sonra bu riskin çok yüksek olduğunu, bu risk nedeniyle hem davada ayrı kalacağını hem de yeteri kadar savunma olanağı bulamayacağını düşündüğü için ameliyatı reddetti. Doğan, 'Öncelikle savunmamı apmak istiyorum. Eğer tedavi ile bu iyileştirilebilirse bunu yapın. Çünkü ben Silivri'de diğer tutuklu arkadaşlarımla birlikte olmak istiyorum. Savunma yapmak istiyorum' diyor" şeklinde konuştu. Hakkında yakalama kararı olan Çetin Doğan GATA'da yattığı için tutuklanamıyor.

 

GATA evde egzersiz önerdi

GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Komutanlığı'nın Doğan'ın sağlık durumuyla ilgili hazırladığı 8 sayfalık raporda Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Servisi Kararı'nda, "Hastanın önerilen ev ezgersiz programına devam etmesi, belirtilen süre AFO kullanması uygundur" ifadesi dikkat çekti.

 

Son durağı kardiyoloji

Balyoz Darbe Planı'nın 1 numaralı süphelisi 1. Ordu eski Komutanı Çetin Doğan'ın hastalığı yılan hikayesine dönüştü. Nöbetçi 12. Ağır Ceza Hakimi Oktay Kuban tarafından tahliye edilmesinin hemen ardından GATA'ya yatan Doğan servis servis dolaşmaya başladı. Tedavi gördüğü gerekçesiyle hakkında verilen yakalama kararının gereği bir türlü yerine getirilemeyen Çetin Doğan bel fıtığı şikayetiyle GATA'ya yatmıştı. Ancak daha sonra Tabip Albay Prof. Dr. Mehmet Saraçoğlu'nun telkiniyle nöroloji servisine yatırılan emekli Orgeneral Doğan'ın son durağı kardiyoloji bölümü oldu.

Doğan'ın dün akşam saatlerinde saatlerinde GATA'da Kardiyoloji Servisine yatış işlemlerini yaptırdığı ve serviste generallere ayrılan özel bölümde kalacağı öğrenildi. Doğan'ın avukatı Celal Ülgen dün öğle saatlerinde İstanbul Adliyesi önünde yaptığı açıklamada emekli orgeneralin kardiyoloji bölümüne yatırılacağının sinyallerini vermişti. Ülgen "Doğan'ın kalple ilgili bir sorunu çıktı. Bu sorunla ilgili eforlu sintigrafi çekildi" ifadelerini kullanmıştı.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler