YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 general ve 1 amiral tahliye edildi
İstanbul’daki darbe soruşturmasında ilk kez yüksek rütbeli tahliyeler gerçekleşti. Tümgeneral Veli Yıldırım, Tuğgeneral Şener Yazıcıoğlu, Tuğamiral Ömer Mesut Ak ve Tuğgeneral Ali Akyürek tahliye edildi.
3 general ve 1 amiral tahliye edildi
14 Ekim 2016 / 06:43 Güncelleme: 14 Ekim 2016 / 08:30

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma bürosu tarafından başlatılan “Darbe” soruşturması kapsamında tutuklanan Tümgeneral Veli Yıldırım, Tuğgeneral Şener Yazıcıoğlu, Tuğamiral Ömer Mesut Ak ve Tuğgeneral Ali Akyürek tahliye edildi.

Yapılan tahliye taleplerinin ardından darbe soruşturmasını yürüten savcı Can Tuncay’a görüşü soruldu. Savcı Tuncay generallerin tahliyesine karar verilmesi yönünde görüş bildirdi. İlk olarak Tuğamiral Ali Akyürek, “Mevcut delil durumunun değişmesi ihtimali”göz önüne alınarak tahliye edildi.

Tümgeneral Veli Yıldırım, Tuğgeneral Şener Yazıcıoğlu, Tuğamiral Ömer Mesut Ak için yapılan tahliye talebi ise ilk olarak İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

Avukatların yaptığı itiraz sonucu tahliye taleplerinin bu kez bir üst hakimlik olarak İstanbul 6. Sulh Ceza hakimliği değerlendirdi. Talepleri değerlendiren hakimlik 3 isim hakkında tahliye kararı verdi.

“DARBEYE KATILDIKLARINA İLİŞKİN...”

Tahliye kararına gerekçe olarak, “Komuta ettikleri birliklerin darbe girişimine katıldıklarına dair herhangi bir tespitin bulunmaması” değerlendirmesi yapıldı. Komutanların darbe girişimine katıldıklarına dair delil bulunmadığına dikkat çekilen kararda, “Darbeciler tarafından hazırlanan sıkıyönetim sözde atama listesinde mevcut görevin devamına dair atama kararları hariç darbe teşebbüsüne katıldıklarına dair delil bulunamadığı..” ifadeleri kullanıldı.

“ŞÜPHE BULUNSA DA...”

Öte yandan kararda, “Darbeci askeri kanatla işbirliği içinde olduklarına dair şüphe bulunsa da mevcut delillere göre, sabit ikametgah adresleri olması sebebiyle tahliyelerine karar verilmiştir” denildi.

Tümgeneral Veli Yıldırım darbe girişiminin ardından yapılan YAŞ toplantısının ardından emekli edilmişti. Tuğamiral Ömer Mesut Ak ise, Olağanüstü Hal Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile TSK’dan ihraç edilmişti.

 

HÜRRİYET

DİKKAT EDELİM
 // METİN2735
BURADAN DEVLET BÜYÜKLERİNE SESLENİYORUM.FETO ADI ALTINDA ÇOK TEMİZ İNSANLAR HARCANIYOR ETNİK BİR TEMİZLİK VAR.FETÖYLE İLGİSİ OLMAYANLARDA GİDİYOR TANIDIKLARDA VAR HİÇ ALAKASI OLMAYAN VATANINI MİLLETİNİ ÇOK SEVENLERDE GİDİYOR HER İHBARLA İÇERİ ADAM ALIP İHRAÇ EDERSENİZ AKP DÜŞMANI ÇOĞALACAK LÜTFEN İYİ ARAŞYITIRILIP ÖYLE ALINSIN BU KİŞİLER BİRİLERİ BU OLAYI FIRSATA ÇEVİRİYOR. AMAN DİKKAT...
14 Ekim 2016 Cuma 10:15
parayi basan kurtuluyor
 // patates
Türkiye degismedi degismez ruhunu kagit paraya satanlar oldukca hakikat hükmedemez...
14 Ekim 2016 09:45
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler