YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 dönem kuralı en çok onlara yarayacak
Tüzüğündeki üç dönem kuralını değiştirmeyen AK Parti’nin kararına gazeteci ve yazarlardan da destek geldi. Gazeteciler, kararın örnek teşkil edeceğini ve Yeni Türkiye imajına uygun olduğunu söyledi.
3 dönem kuralı en çok onlara yarayacak
13 Mayıs 2014 / 06:57 Güncelleme: 13 Mayıs 2014 / 12:10

AK Parti, tüzüğünde yer alan üç dönem kuralını değiştirmedi. Yıllarca başarısız sonuçlara rağmen koltuğa yapışıp kalan siyasetçi anlayışının hakim olduğu Türkiye’de bir ilke imza atan AK Parti, bu adımla siyasette yeni bir dönem başlattı.

Alttan gelen yeni siyasetçilerin önünü açacak bu adımın, diğer siyasi partiler için de örnek teşkil etmesi bekleniyor. Bu kural aynı zamanda 12 yıldır Türkiye’yi yöneten yüzlerin de değişmesi anlamına geliyor.

Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın bulunduğu 70’e yakın isim bu kural nedeniyle 2015 seçimlerinde milletvekili adayı olamayacak. 

"Anlamlı bir karar"

AK Parti’nin attığı bu adımı değerlendiren usta kalemler, kararın Türk siyaseti için olumlu ve anlamlı bir karar olduğunu kaydetti. Kararı eski vesayetçi sisteme bir meydan okuma olarak nitelendiren gazeteci-yazar Mahmut Övür, AK Parti’nin bu adımla yeni kuşaklara umut verdiği gibi yeni gelişmelere de açık olduğunu gösterdiğini söyledi.

AK Parti’nin hızlı değişen toplumun nabzını yakalamakta başarılı bir parti olduğunu vurgulayan gazeteci-yazar Etyen Mahçupyan da bu adımın yaratılmak istenen yeni Türkiye imajına çok uygun olduğunu ifade etti.

Üç dönem kuralını desteklediğini anlatan gazeteci-yazar Oral Çalışlar ise eskilerin tecrübesi ile yeni gelen gençlerin dinamizm ve enerjisinin birleşmesinin hem AK Parti’ye hem de Türkiye’ye olumlu yansıyacağını kaydetti.    

 

AKŞAM

Etiketler: ,
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler