YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 çocuk çağrısı kırmızı kitapta
Türkiye nüfusunun 2049’dan itibaren yaşlanacağına dikkat çekilerek Başbakan’ın ‘üç çocuk yapın’ çağrısına yer verildi
3 çocuk çağrısı kırmızı kitapta
05 Ekim 2010 / 09:47 Güncelleme: 05 Ekim 2010 / 09:55

Türkiye’nin “Kırmızı Kitap” olarak da anılan yeni Milli Güvenlik Siyaset Belgesi (MGSB) hazırlandı. Belgenin Pazartesi günü devletin zirvelerine ulaştırıldığı bildirildi. Sayfa sayısı arttırılan belgede, çağın tehditlerine de kapsamlı olarak yer verildi. İşte yeni ‘Kırmızı Kitap’:

 

İRTİCA ÇIKARILDI: Yeni hazırlanan metinde, iç güvenlik bölümünde, “din istismarı ile aşırı dinci örgütler” tek tek değerlendirilirken, ‘irtica’ ifadesi kullanılmadı.

12 MİL SAVAŞ SEBEBİ: “Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarmasının savaş sebebi sayılacağı” unsuru korundu. Bu konuda alınacak aksi bir kararın TBMM yetkisinde olduğu da vurgulandı.

İSRAİL İLE İLİŞKİ: Belgede, başta komşu ülkeler olmak üzere diğer ülkelerle ilişkiler ve tehditler de yer aldı. Belgede İsrail’in bölgede yarattığı istikrarsızlığa işaret edildi.

DARBE VE ÇETELERE ATIF: Türkiye’de darbeler ve çetelerin engellenmesi kapsamında üstü kapalı mesajlar içeren belgede, “Demokratik sistemin temel kurumlarının da anlayış ve desteği ile demokratik kurallarla işletilmesinin sağlanması” ifadesine yer verildi.

ÇAĞIN TEHDİTLERİ: ‘Kırmızı Kitap’ ilk kez çağın tehditlerini de içerecek şekilde kapsamlı hazırlandı. Bu tehdit unsurları arasında en dikkat çekeni, Başbakan  Erdoğan’ın “3 çocuk yapın” çağrısıyla gündeme gelen “Türkiye nüfusunun yaşlanması” oldu. Türkiye’nin 2049’dan itibaren yaşlı bir ülke haline gelme tehlikesine vurgu yapıldı. (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler