YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3.büyük köprüde sona gelindi
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nde sona gelindiğini açıkladı.
3.büyük köprüde sona gelindi
18 Kasım 2014 / 17:50 Güncelleme: 18 Kasım 2014 / 18:00

Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nde sona gelindiği açıklayan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, köprünün iki tarafının birleşmesi için son iki segmentin kaldığını söyledi.

4 şerit olacak

Modern ve çağdaş köprü tipi olan gergin eğik kablo askılı köprü olarak yapımı devam eden Nissibi Köprüsü’nde sona gelindi. Her iki yönde ikişer şerit olmak üzere toplam dört karayolu şeridini taşıyacak olan Nissibi Köprüsü, Türkiye’nin 3. büyük köprüsü olma özelliğini taşıyor.

1-416.jpg

610 metre uzunluğunda

Atatürk Baraj göleti üzerindeki köprünün toplam uzunluğu 610 metre iken, bunun orta açıklığı 400 metreden oluşuyor. Her iki yakadaki pilonları 96 metre yükseklikte, 24,5 metre genişliğinde olan köprü Adıyaman-Kahta-Siverek-Diyarbakır’ı birbirine bağlayacak.

Bitmek üzere

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, yörenin tarih ve kültür turizmi açısından yüksek potansiyele sahip, bölgenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunacak olan köprünün bitimine ramak kaldığını dile getirdi.

2-180.jpg

Köprünün her iki tarafının birbirine bağlanması için son iki segmentin kaldığını ve her bir segmentin yerleştirilmesinin 15 gün sürdüğünü dile getiren Vali Demirtaş, “Bir taraftan köprünün yapımı hızla sürürken diğer taraftan, Kahta-Narince-Nissibi karayolunun birinci kalite beton asfalt yapılması için çalışıyoruz. Yolunda ihalesi yapıldı. İtirazların sonuçlanmasının ardından 44 kilometrelik yolda asfaltlama çalışması başlayacak” dedi.

3-103.jpg

 

19:04
 // vatandaş
acaba bu yolları kopruleri görenler daha nekadar bu ülkenin dostluğuna kardesligine kurşun sıkmaya devam edecekler...
18 Kasım 2014 19:04
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler