YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2'inci Demokratikleşme Paketi'nden ne çıkacak?
Demokratikleşme paketine Meclis yolu gözüktü... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hazırlıklara hız verilmesini istedi.
2'inci Demokratikleşme Paketi'nden ne çıkacak?
04 Aralık 2013 / 07:23 Güncelleme: 04 Aralık 2013 / 07:32

Kabineye gelecek paketten, nefret suçlarına Türk Ceza Kanunu çerçevesi ile q, w ve x harflerine özgürlük çıkacak.

Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme gelen ‘Demokratikleşme paketi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan talimatı verdi. Erdoğan, "Hemen çalışmayı bitirip hızlıca Meclis'e gönderin" dedi.

Birkaç güne gönderin mesajı

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç da paketle ilgili olarak "Bugün yarın Meclis'e gönderilir" bilgisini verdi. Pakette, Başbakan Erdoğan'ın 30 Eylül'de açıkladığı seçim sistemindeki ‘üç alternatifli formül' olmayacak. "Yüzde 10 barajı"yla devam edilmesinin yanı sıra, "barajın yüzde 5'e çekilip 5'li gruplandırmayla Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi'ni uygulama" veya "ülke barajını tamamen kaldırarak Dar Bölge Seçim Sistemi'ni getirme" seçenekleri için gelen görüşler çerçevesinde değerlendirmeler sürecek.

Hazine yardımı barajı düşüyor

Meclisteki bütçe görüşmelerinin ardından ele alınması öngörülen Demokratikleşme paketi beraberinde şu değişiklikleri getirecek:
- Özel okullarda, farklı lehçelerde eğitimin önü açılacak.
- X, q, w harfleri artık serbest olacak.
- Siyasi partilere devlet yardımı için uygulanan yüzde 7'lik oy barajı yüzde 3'e çekilecek.
- Bir ilçede teşkilatlanmak için ilçe sınırlarındaki beldelerin en az yarısında teşkilat kurma zorunluluğu kaldırılacak.
- Oy verme hakkına sahip herkesin siyasi partilere de üye olabilmesinin önü açılacak. Farklı dillerde propaganda artık mümkün olacak.

Nefret suçlarına ağır ceza

- Kişinin, inançlarının gereğini yerine getirmesi dolayısıyla, belli haklarını kullanmasını, belli haklardan yararlanmasını engelleyenler ceza kapsamına alınacak. Suçun cezası 1 yıldan 3 yıla kadar artırılacak.
- "Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu" kurulacak. Kurul, ayrımcılık durumunda, kamu makamları nezdinde devreye girerek, ihlali sona erdirmekle yükümlü kılınacak.
- Kişinin, dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi hedef alınarak işlenen ‘nefret suçları' TCK'ya alınacak.
- Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu değişecek. Toplantıların yer ve güzergâhı belirlenirken STK'ların görüşü alınacak. Toplantı süreleri uzatılacak.

Partilere eş genel başkanlık geliyor

- Siyasi partilere ‘eş genel başkanlık' yolu açılacak.
- 1980 sonrası adları değiştirilen yerlere eski adlarını kullanabilme imkânı gelecek. Bunun için İl İdaresi Kanunu değişecek.
- Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı yasalaştırılacak. Kişisel bilgiler veri kütüğünde olacak ve paylaşılamayacak. Irk, siyasi düşünce, din veya diğer inançları, sendika üyeliği, sağlık ve özel yaşamları ve her türlü mahkûmiyetleri ile ilgili kişisel veriler ise işlenemeyecek.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler