YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
294 'Rabia' daha dünyaya geldi!
294 'Rabia' daha dünyaya geldi!
29 Ağustos 2013 20:50
Mısır'daki katliamların ardından Türkiye'de 294 aile, darbeye karşı direnişin sembolü olan 'Rabia' adını yeni doğan kız çocuklarına verdi. Bazı kentlerde park ve meydanlara da Rabia ismi verildi.

Mısır'da yaşanan zulme karşı tek yürek olan Türk halkı, Mısırlılara destek vermek için tepkilerini farklı yollarla göstermeye devam ediyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, katliamların ardından 294 aile, kız çocuklarına, 'Rabia' ismini verdi. Bir yandan anne ve baba olmanın heyecanını yaşayan aileler, bir yandan da bebeklerine 'Rabia' adını koyup Mısır halkına olan desteğini gösterdi.

İstanbul'da 56 aile

Verilere göre, İstanbul'da 56, Van'da 20, Gaziantep ve Ankara'da 14, Şanlıurfa'da 12, Diyarbakır'da 10, Adana ve İzmir'de 9, Hatay'da 8 olmak üzere hemen hemen tüm illerde 294 aile, yeni doğan kız bebeğine 'Rabia' adını verdi.

Darbeye direnişin sembolü

Darbe karşıtı direnişin merkezi haline gelen Rabiatü'l Adeviyye Meydanı'nda toplanan milyonlar, elleriyle 'dört' işareti yaparak, seslerini tüm dünyaya duyurmaya çalıştı. Arapça'da 'dört, dördüncü' anlamlarına gelen Rabia, hızla yayılarak zulma karşı direnişin en bilinen sembollerden biri haline geldi.

Emre de o ismin babası

Mısır'da askeri diktatörlüğün işlediği katliamlar, en kapsamlı bir şekilde Türkiye tarafından protesto edildi. Sosyal medyada R4BİA, toplumun her kesiminden sahiplendiği bir sembol oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Bursa'da vatandaşları 'Rabia' işaretiyle selamladı, bazı kentlerde park ve meydanlara 'Rabia' adı verildi. Torku Konyaspor maçında attığı penaltı golünden sonra secde eden R4BİA işareti yapan Fenerbahçeli Emre Belözoğlu'nun, yapılanları unutmamak için yeni doğan kuzenine isim babalığı yaptığı ortaya çıktı.

 

YENİ ŞAFAK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler