YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
280 bin askere erken terhis
Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan Erdoğan'ın "Uzun dönem askerlik kısalabilir" açıklamasının ardından görüşünü bildirdi.
280 bin askere erken terhis
06 Ekim 2013 / 09:41 Güncelleme: 06 Ekim 2013 / 09:45

Basın mensuplarına yapılan bilgilendirmede "Uzun dönem askerliğin 12 ay olarak kısaltılmasında görüş birliğine varılmıştır. Kısa dönem 6 ay olarak kalacak" bilgisi paylaşıldı. Bu açıklamaya göre askerlik '12 aya düştü' kabul ediliyor. Kışlalarda bulunan askerlerin, "Askerlik 12 aya düştü" haberinin duyulması ile birlikte büyük bir sevinç yaşadığı belirtiliyor.

Kısa dönem 6 ay kalıyor

Uzun dönem askerlik yapan gençler büyük bir sevinç yaşarken, kısa dönem askerlik yapanlar için ise bir şey değişmedi. Üniversite mezunları da isterlerse 6 ay kısa dönem askerlik yapabilecek. Yedek subaylık uygulaması da yine eskiden olduğu gibi 12 ay olarak devam edecek. Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, sürenin kısaltılmasıyla ortaya çıkacak asker ihtiyacı ve askerlik çağı gelen gençlerin askere alınma sürelerine yönelik detaylar üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bu çerçevede celp dönemlerinin 2 ya da 3'e indirilmesi tartışılıyor. İLK

Etapta 40 bin terhis

TSK bünyesinde 379 bin 352 er ve erbaş bulunuyor. Askerlik süresinin 12 aya indirilmesine yönelik düzenlemenin yılbaşına yetişmesi durumunda bu askerlerin yaklaşık 280 bini erken terhis imkânı kazanacak. Düzenleme Meclis'ten geçirilip Resmi Gazete'de yayımlandığı andan itibaren ilk etapta 12 ayını doldurmuş olan 40 bin dolayında asker terhis olacak.

'Herkese 9 ay rafta'

Askerlik süresi ile ilgili olarak yapılması beklenen bir diğer düzenleme de uzun dönem askerliğin 9 ay, kısa dönem askerliğin 4 aya indirilmesiydi. Ama Genelkurmay böyle bir düzenlemeyi kadro sıkıntısı gerekçesiyle uygun görmedi. Genelkurmay'ın öncelikle isteği ise uzun dönemin de kısa dönemin de 12 ay olarak yapılmasıydı. Bu talep ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kısa dönem askerliği uzatmak istememesi nedeniyle rafa kaldırıldı.

Süreç kısa olmayacak

Hükümet ilk Bakanlar Kurulu toplantısında yasa tasarısı haline getirilecek düzenlemeyi hızla Meclise gönderecek. Milli Savunma Komisyonu'nda ele alınması planlanan düzenleme, kabulü halinde Genel Kurul'a gelecek. Genel Kurulun da onayı halinde yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulacak. Bu nedenle sürecin yıl başına uzaması bekleniyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler