YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'tan haberi yokmuş
28 Şubat soruşturmasında ifadeye çağrılan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, gemi tatilini tamamlayarak Türkiye'ye döndü. Gürüz, İzmir Limanı'nda "Ne 28 Şubat'tan haberim var, ne olduğundan" diye konuştu
28 Şubat'tan haberi yokmuş
25 Haziran 2012 / 07:33 Güncelleme: 25 Haziran 2012 / 08:41

 

 

Özel Yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturmasının YÖK ayağına düzenlenen 6. Dalga operasyonu kapsamında ifadeye çağrılan, ancak evinde bulunamayan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, yaklaşık bir hafta süren Adriyatik turunun ardından Ocean Majestiy isimli gemiyle dün sabah saatlerinde İzmir Limanı'na geldi.

28 Şubat soruşturmasında geçtiğimiz cuma günü eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'ün de aralarında bulunduğu YÖK yönetim kurulunda görev yapan asker kökenli 4 kişi ifadeye çağrılmıştı. Evinde bulunamayan Gürüz'ün, eşi Güniz Gürüz'le bir haftalık gemi seyahatinde olduğunu avukatı açıklamıştı.

BİZE DİREKTİF GELMEDİ

Eski YÖK Başkanı Gürüz'e son dalganın sivillere ve dönemin YÖK üyelerine yönelik yapıldığının hatırlatılması üzerine, "Benim öyle hiçbir şeyden haberim yok, hiçbir bilgim yok. 28 Şubat neyse onu da bilmiyorum. Üniversite kendi işlevini yaptı, kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde. Ben askeri kanattan da bize şunu şöyle yapın, bunu böyle yapın diye bir direktif geldiğini hatırlamıyorum. Çevik Paşa'nın yazdığı bir mektup var, onun da cevabını 5 defa verdim. Bildiğim bu. Her şey herkesin gözü önünde cereyan ediyor. Başka söyleyecek bir şey bulamıyorum." cevabını verdi.

ALNIM AÇIK BAŞIM DİK

Hayatında kanuni yetkilerinin dışında hiçbir yetki kullanmadığını, kanun dışı hiçbir iş yapmadığını söyleyen Gürüz, "Sayın savcının soruları var, onlara cevap vereceğim. Ondan sonrası adaletin takdiridir. Alnım açık, başım dik. Türk milletine hizmetten şaşmadım. Türk devletinin yücelmesi, Türk milletinin mutluluk ve refahının artması, Türk milletinin uluslararası camianın saygın ve seçkin üyesi olması için gururla çalıştım. Bir kuruş bana isnat edilmiş yolsuzluk iddiası yoktur. Kanun dışı hiçbir şey yapmadım. Ne 28 Şubat'tan haberim var, ne olduğundan. Olay gayet açık benim açımdan" dedi.

Son dalgada kendisiyle birlikte ifadeye çağrılan 4 kişiden birinin adını ilk defa duyduğunu, hiç tanımadığını söyleyen Gürüz, "Biri denetleme kurulu başkanıydı, diğeri üyemizdi. Ankara'da ne olacağını bilemiyorum. Belki burada alırlar ifadeyi" şeklinde konuştu.

 

ŞAŞIRDI!

Yaklaşık bir hafta süren Adriyatik turunun ardından Ocean Majestiy isimli gemiyle dün sabah saatlerinde İzmir Limanı'na gelen ve gözaltına alınmayı bekleyen eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz'e bir polis memuru, 'Hoşgeldiniz, sizlik bir şey yok" diye seslendi. Bu sözler üzerine oldukça şaşıran Gürüz, şaşkınlığını, "Hakkımda gözaltı kararı yok mu, siz götürmeyecek misiniz? Ankara'ya kendim mi gideceğim?" sözleriyle ifade etti. Kemal Gürüz, daha sonra kendisini bekleyen özel bir araçla Ankara'ya hareket etti. Gürüz, gazetecilerin hakkında gözaltı kararının olup olmadığı şeklindeki soruya "Valla onu ben de tam anlamadım. İlk şeyle de geldim. Uçak baktım Kotor'da bir yerde. Uçak olsaydı gelecektim. Geldim, buradayım. Buradan Ankara'ya gidiyorum" dedi. İfadeye çağrıldığını öğrendikten sonra savcılığı arayarak Türkiye'ye döner dönmez kaçtı dememeleri için avukatı aracılığıyla ifade vermeye geleceğini haber verdiğini belirten Gürüz, "Burası benim memleketim, her yaptığım icraatın hesabını vereceğim Türk milletine" dedi.

 

Başörtüsü zulmünün mimarıydı

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel taradından YÖK Başkanlığı'na atanan Kemal Gürüz, görevinde kaldığı 8 yıllık süre zarfında, üniversitelerde başörtüsünün yasaklanması ve imam hatip mezunlarının üniversiteye girmesini engellemek amacıyla 'icat edilen' katsayı uygulamasının mimarı olarak da biliniyor. Gürüz'ün, Refahyol hükümetini iktidardan düşüren darbecilerin emri doğrultusunda üniversiteleri şekillendirdiğini ortaya koyan belgelerin ele geçmesinin ardından hakkında gözaltı kararı çıkarılan Gürüz, aynı zamanda Ergenekon sanığı. 22 Kasım 1999'da Gürüz'ün YÖK Başkanlığı döneminde Yürütme Kurulu kararı ile kurulan 'Toplumsal Faaliyet Birimi' fişleme faaliyetlerinin yanı sıra öğretim üyelerinin atama ve terfilerinde de belirleyici rol oynuyordu. Birim, 28 Şubat sürecinde öğretim üyeleri, rektör ve dekanları irticayla suçlayıp işlem yapılması için YÖK'e sunuyordu. Birim ayrıca 'irtica ile mücadele' konusunda alınan kararları da üniversitelere bildiriyordu. Bu birim daha sonra Yürütme Kurulu'nun kararı ve YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya'nın imzasıyla bu yılın mart ayında tamamen kaldırıldı. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler