YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ta yeni gelişme
28 Şubat'ta yeni gelişme
12 Nisan 2012 16:04
28 Şubat soruşturması, ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan yürütülüyor...

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nden yapılan açıklamada, 28 Şubat Soruşturması'nın ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan yürütüldüğü ifade edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, CMK 250. madde ile yetkili ve görevli Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nin 2011/206 sayılı soruşturma dosyası kapsamında, kamuoyunda 28 Şubat süreci olarak bilinen ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek'' suçundan dün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda bugün saat 08.00 itibarıyla Ankara'da 17, İstanbul'da 11, Niğde'de 1, Çanakkale'de 1 ve Eskişehir'de 1 olmak üzere toplam 31 ayrı adreste arama yapıldığı bildirildi.

Arama kararı alınan 31 şüpheli ile ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı tarafından gözaltı kararı verildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Askeri mahallerdeki aramalar Cumhuriyet savcısı denetiminde merkez komutanlığı görevlileri tarafından yapılmakta, ayrıca 2 şüphelinin avukat olması nedeniyle bu şüphelilerin aramaları Cumhuriyet savcısının bizzat denetiminde ve ilgili baro tarafından görevlendirilen avukat nezaretinde gerçekleştirilmektedir.

Arama ve gözaltı işlemleri halen devam etmektedir.

Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürürlükteki hukuk kuralları çerçevesinde ve hukuka uygun olarak toplanan deliller hassasiyetle değerlendirilerek bahse konu kararlar işleme konulmuş olup, soruşturma aynı hassasiyetle sürdürülmektedir.''

Bu arada, gözaltı kararı verilen 2-3 kişinin yurt dışında olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Soruşturmayı yürüten savcının, gözaltına alınanların en kısa sürede Ankara'ya getirilmesini istediği öğrenildi.  (Cihan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler