YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ta ilk sivil tutuklama
28 Şubat'ta ilk sivil tutuklama
26 Haziran 2012 07:09
28 Şubat soruşturması kapsamında ifade veren dönemin YÖK Başkanı Kemal Gürüz Ankara'da 3 saatlik savcılık sorgusunun ardından sevk edildiği mahkemece tutuklandı

Ankara Özel Yetkili Başsavcı Vekilliği'nin yürüttüğü 28 Şubat soruşturmasında ifade vermeye çağrılan eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, dün sabah avukatıyla Ankara Adliyesi'ne gelerek Özel Yetkili Savcı Kemal Çetin'e ifade verdi. İfadeye, Yirmi Birinci Yüzyılın Başında Türk Milli Eğitim Sistemi adlı kitabıyla gelen Gürüz'ün savcılık sorgusu yaklaşık 3 saat sürdü.

KATSAYI KARARI SORULDU

Savcı Çetin'in, Gürüz'e, imam hatip lisesi mezunlarının üniversitelerin farklı bölümlerine girişini güçleştiren "katsayı" kararının YÖK'te nasıl alındığını, bir kişi ya da makamdan talimat alıp almadığı sorduğu bildirildi. Gürüz'ün ise "Bunu tamamen mesleki eğitim- üniversiteye yönelik eğitim ayrımı amacıyla yaptık" yanıtını verdiği öğrenildi. Gürüz'e yöneltilen soruların önemli bir bölümü de öğretim üyelerine ilişkin fişlemeler oluşturdu. Gürüz, bu çalışmaların fişleme olmadığını, tamamen YÖK yasasına dayanılarak bilgiler toplandığını kaydetti. Gürüz'ün, üniversitelerdeki başörtüsü yasağının dayanağını da Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına dayandırdıklarını söylediği öğrenildi. Gürüz ifadesinin bu bölümünde, mahkeme kararlarının bütün kişi ve kurumları bağlayıcı nitelik taşıdığını, asıl uygulamamanın suç oluşturacağını söyledi.

KELEPÇESİZ ÇIKARTILDI

Savcı Çetin, ifadenin ardından Gürüz'ü, tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etti. Akşam saatlerine kadar da Nöbetçi Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi hakimliğine ifade veren Gürüz, tutuklandı ve Sincan Cezaevi'ne gönderildi. Gürüz, kelepçesiz olarak çıkarıldığı Adliye binasından ayrılırken, "Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, büyük Atatürk'ün kurduğu Türk devleti ve Türk milletini bu topraklardan kimse silemeyecektir" dedi.

Sivillere yönelik ilk karar 28 Haziran'da çıktı
28 Şubat soruşturmasında ilk kez siviller için gözaltı ve ifade kararı 22 Haziran'da çıkartıldı. YÖK üyelerine yönelik 6'ncı dalgada gözaltı kararı verilen emekli tümgeneraller ve YÖK eski üyeleri Kenan Deniz ve Sedat Arıtürk, Ankara'da sorgulandılar. Deniz tutuklanırken, Arıtürk serbest bırakıldı. 28 Şubat tutuklularının sayısı 62'ye yükseldi. (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler