YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ın valiler ayağına bakılsın
28 Şubat'ın valiler ayağına bakılsın
16 Nisan 2012 15:08
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, 28 Şubat'ı sadece askere yıkarsanız bu yanlış olur. Bunun valiler ayağına mutlaka bakılması lazım.' dedi.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi  Eski Rektörü Prof. Dr. Seyit Mehmet Şen, 28 Şubat'a giden süreçte yollara taşlar döşendiğini belirterek, ''Siz 28 Şubat'ı sadece 1997'ye yıkarsanız bu yanlış olur. Sadece askere yıkarsanız bu fevkalade yanlış olur. Bunun valiler ayağına mutlaka bakılması lazım'' dedi.

Şen, Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörlüğünden istifasını, o dönemde yaşananları ve 28 Şubat soruşturmasına ilişkin görüşlerini AA muhabirine anlattı.  Toplumda ''tetikçi''ye çok önem verildiğine ve bu yüzden ''azmettirici''nin görülemediğine işaret eden Şen, 28 Şubat sürecinde de tetikçilerin değil, azmettiricilerin önemli olduğunu, konuya bu şekilde yaklaşılmaması halinde yanlış yapılacağını söyledi.

Eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger'ın ''Hiçbir siyasi hadisenin beş aydan daha az bir geçmişi yoktur'' sözlerine atıfta bulunarak, ''28 Şubat'a giderken yollara taşlar döşendi. Benim içinde bulunduğum hadiseler bakımından bu taş asgari 1991'in Mart'ında döşendi'' diyen Şen, kendisinin dekanlık dönemine denk gelen 1991 yılındaki Nevruz kutlamalarında Van'da 31 kişinin öldüğünü hatırlattı.

O dönemde ''Laik olmayan, PKK'lıdan daha tehlikelidir'' görüşüyle halka yaklaşıldığını savunan Şen, ''Siz 28 Şubat'ı sadece 1997'ye yıkarsanız bu yanlış olur. Sadece askere yıkarsanız bu fevkalade yanlış olur. Bunun valiler ayağına mutlaka bakılması lazım'' diye konuştu. 


-''Senin üniversitende başörtülülerin sayısı arttı''-


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörlüğü döneminde çeşitli iddialar üzerine üç kez soruşturma geçirdiğini anlatan Mehmet Şen, şunları kaydetti:

''Biz neyle sorguya çekildik  Ben üç sefer soruşturma geçirdim. 'Efendim, senin üniversitende başörtülülerin sayısı arttı'. Benimle ne alakası var, öğrenci bu. O zaman daha yasak da koymamışlardı. Bunun sorumlusu benim... Ben ne diyeceğim 'Ey öğrenciler başınızı açın, kapatın mı ' diyeceğim. Ne alakası var  Dolayısıyla nereden bakarsak bakalım 28 Şubat, 1997'den değil onun çok öncesinden başlar.'' 

Çeşitli iddialarla kendisinin Van'da yaratmaya çalıştığı devlet-millet kaynaşmasının önlendiğini savunan Şen, o dönemde bazı rektörlerin belirli yerlerin talimatıyla görevden alındığını kaydetti. 


-''Üniversiteyi nereden nereye getirdiğime bakmadılar''-


Şen, ''Üniversiteyi nereden nereye getirdiğime bakmadılar. Üniversiteye 2,5 yılda 600 tane akademisyen kazandırmışım ben. Bugün Sağlık Bakanlığı'nın bütün üst düzey görevlileri benim arkadaşlarımdır. Bu insanlara doçentliği Van'dan vermedik. Benim insanlarım da YÖK sisteminin kurduğu jürilerden doçent, profesör oldular. Ne kadar kabiliyetli insan aldığımızı bugün tekrar tekrar görüyoruz. Bunlara bakmadılar'' diye konuştu.

İnsanları bir arada tutacak bağın din olduğuna inandığını ve bu nedenle üniversitede ilahiyat fakültesi kurulmasını istediğini söyleyen Şen, Marmara Üniversitesi'nden sonra akademik personel bakımından en büyük ilahiyat fakültesini ve Türkiye'nin beşinci İlahiyat Meslek Yüksekokulu'nu kurduklarını anlattı.

 

-''Benim ordum temizlensin''-


12 Eylül ya da 28 Şubat dönemlerine ilişkin soruşturmalardan çok sorgulamalara önem verdiğini dile getiren Şen, sözlerine şöyle devam etti: 

''Çevik Bir içeri girmiş girmemiş benim için o kadar önemli değil ama bunların yaptıklarının askerlikle, Türk ordusunun bütünüyle alakası olmadığı anlaşılsın ki benim ordum temizlensin. Çünkü 'Ya devlet başa ya kuzgun leşe' derken, Portekiz'de ordusuz yaşayabilirsin ama bu topraklarda çok güçlü bir ordu olmadan yaşayamazsın.


-Seyit Mehmet Şen kimdir -


Eski Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü. 1988 yılında Yüzüncü Yıl Üniversitesi'ne Profesör olarak atandı. Aynı üniversitede Ziraat Fakültesi Dekanlığı ve 1992- 1995 yıllarında rektörlük görevlerini yürüttü. 1994 yılında rektör olarak ''yılın bürokratı'' seçildi. Devletin Tanrılaşması, Yılanlar da Baharı Bekler, Sistemin Ahtapotlaşması, Demoklasya/Tabular gibi eserleri bulunuyor. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler