YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat’ın kirli kredisi masada
28 Şubat’ın kirli kredisi masada
31 Ağustos 2012 09:56
Şahin, 28 Şubat sürecinin mali boyutuna ilişkin Halk Bankası ve Ziraat Bankası'ndan talep ettikleri bilgilerin ellerine ulaştığını söyledi...

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu Sözcüsü İdris Şahin, komisyonun, Meclis'in tatile girdiği süre içinde de çalışmalarını sürdürdüğünü, komisyon uzmanlarının bu süre içinde gelen bilgi ve belgeleri raporladığını belirtti.

Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı ve birçok Bakanlık da dahil olmak üzere çok sayıda kurumdan, darbe ve muhtıralara ilişkin bilgi talep edildiğini belirten Şahin, bu bilgiler ışığında çalışmalarını yönlendirdiklerini ifade etti.

DAVETLERE OLUMLU YANIT

Komisyonun, 28 Şubat sürecine ilişkin çalışmalarında, söz konusu sürecin mali boyutuna ilişkin araştırmalara da ağırlık verdiğini anlatan Şahin, bu kapsamda kamu bankalarından, döneme ilişkin hesap hareketleri, kullandırılan krediler ve özellikle asker kökenli yöneticilerle ilgili bilgi talep edildiğini anımsattı.

Şahin, Halk Bankası ve Ziraat Bankası'ndan söz konusu taleplerine ilişkin raporların ellerine ulaştığını, raporları incelemeye başladıklarını bildirdi. Şahin, bankaların gönderdiği raporda, o dönemdeki kâr ve zarar oranlarına ilişkin bilgilerin de yer aldığını söyledi.

Raporlardan çıkacak sonuçların 28 Şubat sürecine ilişkin çalışmalarını yönlendireceğini kaydeden Şahin,“O dönemin mali boyutunu ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Hesap hareketleri kimler tarafından nasıl yönlendirilmiş?

Kim hangi kredilerden, nasıl yararlanmış?

Bu sonuçların, 28 Şubat dönemine farklı bir ışık tutacağını düşünüyoruz” dedi. Aynı dönemde basın kuruluşlarının da önemli bir rolü olduğuna dikkati çeken Şahin, bu nedenle Ekonomi Bakanlığı'ndan 28 Şubat sürecinde basın kuruluşlarının kullandığı teşvikler ve bu teşviklerin niteliğine ilişkin bilgi talep ettiklerini anımsattı.

İdris Şahin, Bakanlığın söz konusu bilgileri bir rapor halinde komisyona gönderdiğini ve bu bilgilerin de incelenmeye başlandığını ifade etti. Meclis'in faaliyetlerine başlayacağı 1 Ekim tarihi itibariyle komisyonlarının yoğun bir çalışma temposu içine gireceğini anlatan Şahin, özellikle darbe ve muhtıralara ilişkin, dönemin şahitlerini dinlemeye ağırlık vereceklerini ifade etti. Şahin, dinlemek için davetiye gönderdikleri isimler arasında gazeteciler Kadir Çelik, Abdurrahman Dilipak, Cengiz Çandar'dan olumlu yanıt aldıklarını ifade etti.

Yassıada adaleti nasıl işledi

Şahin,TBMM Darbeve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan1960 darbesine ilişkin alt komisyonun, özellikle, Adnan Menderes'in yargılandığı Yassıada Mahkemesi'ne ilişkin bilgileri önemsediğini ifade etti.

Söz konusu mahkemenin 'savunma hakkı' konusundaki tutumunu araştırmak isteyen komisyonun, bu konuda İstanbul Barosu'na başvur duğunu belirten Şahin, “Baro'dan, söz konusu mahkemede savunma hakkının kullanılıp kullanılmadığına ilişkin araştırmalarımız kapsamında bilgi istemiştik.

İstanbul Barosu'ndan, bu kapsamda herhangi bir avukat ile ilgili soruşturma açılıp açılmadığını da öğrenmek istedik. Baro, bu bilgileri rapor halinde bize gönderdi. Bunları inceleyerek, Yassıada Mahkemesi'nde, adaletin nasıl işlediğini aydınlığa kavuşturmak istiyoruz” diye konuştu.

YOĞUN BİR TEMPOYA GİRECEĞİZ

1 Ekim’de komisyonlarının yoğun bir çalışma temposu içine gireceğini anlatan Şahin, özellikle darbe ve muhtıralara ilişkin, dönemin şahitlerini dinlemeye ağırlık vereceklerini ifade etti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler