YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ın bir izi daha siliniyor!
28 Şubat döneminde adliye yapılmak için elkonulan Küçükçekmece İmam Hatip Lisesi, 17 yıl sonra yeniden aynı binada eğitime başlayacak.
28 Şubat'ın bir izi daha siliniyor!
09 Mayıs 2014 / 23:50 Güncelleme: 10 Mayıs 2014 / 13:24

28 Şubat döneminde el konulan İmam Hatip Liseleri yeniden açılıyor. 1999 yılında Küçükçekmece İmam Hatip Lisesi (İHL) binası olarak inşa edilen ancak Anasol-M Hükümeti döneminde Küçükçekmece Adliyesi’ne tahsis edilen bina 17 sene sonra aslına dönüyor. Küçükçekmece Adliyesi’nin Sefaköy’e taşınmasıyla işgal sona erdi. Küçükçekmece Adliyesi’nin önümüzdeki günlerde İmam Hatip Lisesi olarak açılacağı öğrenildi.

Kaymakamlık işgal etmişti

8200 metre üzerine kurulu 7 katlı devasa binaya daha önce de Küçükçekmece Kaymakamlığı el koyarak binayı 2 yıl işgal etmişti. 1997’de tamamlanan fakat 28 Şubat konjonktürü sebebiyle o dönemde İHL olarak kullanılması için İstanbul Valiliği’nden izin alınamayan binayı, 17 Ağustos depremi ardından Küçükçekmece Kaymakamlığı, hizmet binası olarak kullanmıştı. Küçükçekmece İmam Hatip Lisesi (İHL) binası, Anasol-M hükümeti döneminde Küçükçekmece Adliyesi’ne tahsis edilmişti. Bunun üzerine vakıf yöneticileri hukuk savaşı başlatmıştı.

Mahkeme “Hukuksuz” dedi

Yavuz Selim İlim, İrşad ve Yardımlaşma Vakfı, Adalet Bakanlığı’na tahsis işleminin Büyükşehir İmar Planı’na aykırı olduğu gerekçesiyle İstanbul İdare Mahkemesi’ne başvurdu. İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 25 Haziran 2003 günlü Adalet Bakanlığı’na tahsisi işleminin iptali kararı ile rahat bir nefes aldı.

Mahkeme kararında, binanın Adalet Bakanlığı’na tahsisinin hukuksuz olduğu, eğitim hizmetleri için yer tahsis edilen ve protokolde binanın sadece eğitim hizmetleri için kullanılacağına dair madde bulunmasına rağmen binanın Adalet Bakanlığı’na tahsis edilmesinin, sonradan telafisi güç sakıncalara yol açacağı bildirildi.

Danıştay kararı onadı

Karar, Adalet Bakanlığı tarafından Danıştay’a temyiz edildi, Danıştay’ın da yerel mahkemenin kararının isabetli olduğuna karar vermesi ile Adalet Bakanlığı’nın binayı hukuksuz kullandığı kesinleşti. Adalet Bakanlığı’nın temyiz talebini görüşen Danıştay 10. Dairesi, yürütmenin durdurulması talebini incelenmeye bile gerek görmeden reddetti. Danıştay, kararını 3 Aralık 2003 tarihinde açıkladı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi ve Danıştay’ın verdiği kararların ardından binada hizmet veren Küçükçekmece Adliyesi işgalci durumuna düştü.

 

YENİ AKİT

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler