YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ın baş sorumlusu Fethullah Gülen'dir
Fethullah Gülen'in bir zamanlar en yakın arkadaşlarından Prof. Dr. Ahmet Keleş Kanal A'da birbirinden önemli sorulara cevap verdi.
28 Şubat'ın baş sorumlusu Fethullah Gülen'dir
17 Nisan 2014 / 07:00 Güncelleme: 17 Nisan 2014 / 09:18

İşte Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ahmet Keleş'in açıklamalarından satır başları:

Ahmet Keleş paralel yapıyla gündeme geldi. Şimdi de gündemin en önemli gündemin en önemli başlığı Dicle Üniversitesi yine ekranlarda, yine konuşuyor konusuna bir açıklık getirmek istiyorum.

Bu kader-i İlahi'nin bir cilvesidir ki 25 yıl paralel yapının içinde olmam o konuda konuşturdu ve konuşmalarımı önemli kıldı. Yine kader-i İlahi'nin bir cilvesidir ki sayın rektörümüz Ayşegül Jale Saraç hanımefendinin 2008 yılında rektör adayı olmasından, seçim sürecinden göreve atanmasına kadar olan kader birliğimiz ardından da göreve gelir gelmez beni kendisine Genel Sekreter olarak ataması beni yine bu konunun önemli aktörü haline getirdi. Ben sadece Dicle Üniversitesi öğretim üyesi sıfatıyla değil başlangıcından beri bu yönetimin bir parçası olmam nedeniyle konuşmalarımı ve açıklamalarımı önemli kılıyor.

Dicle Üniversitesi'nde neler oluyor?

Bir diğer önemli husus da sayın vekilimiz Cuma İçten'in basın toplantısında yaptığı açıklamalar Türkiye'nin gündemine damga vurdu. Eğer sayın rektörümüzün şahsı ve örtünmesi üzerinden konuşulursa konu konudan saptırılmış olur. Mevzu sayın rektörümüzün şahsı değil hepimizin değerleri olan örtünmedir. Örtünmesi çok hoş olmuştur. gurur duyduk. Altından başka bir neden aramayı doğru bulmuyorum. Şahsı, inancı, dürüstlüğü açısından hiç kimse rektör hanımı eleştiremez. Rektör hanım dünyanın tüm serveti önüne konulsa onun bir kuruşuna tenezzül etmeyecek kadar dürüst olduğundan şüphem yok. Şahsına kimse bir şey söyleyemez ama Üniversite'de dünya kadar şaibenin olduğunun da kimse üstüne örtemez.

Sayın rektörümüz paralelci midir, paralelci olarak mı yola başlamıştır? Bunu cevabı da evet değil. Ama sayın rektör Dicle Üniversitesi tarihinde ve Türkiye genelindeki devlet üniversiteleri içerisinde en büyük paralel yapılanmayı gerçekleştirmiş midir? Altını çiziyorum: Evet! Sonuna kadar arkasındayım.

Dicle Üniversitesi Rektörü Saraç, Gülen Hareketi mensubu mu?

Dicle Üniversitesi Rektörü Ayşegül Jale Saraç kesinlikle Gülen Hareketi mensubu değildir. Öyle bir şey olsaydı destek vermemiz hele ki benim destek vermem mümkün olmazdı.

Dicle Üniversitesi'nin paralel yapı için önemi ne?

Üniversiteler bir ülkenin beynidir. Beynini ele geçirmediğiniz bir bünye sizin ne işinize yarar? Dicle Üniversitesi de Türkiye'deki üniversitelerin beynidir. Neden? Çünkü Dicle Üniversitesi içinde bulunduğu şehir, şehrin bulunduğu coğrafya, coğrafyanın bulunduğu ortadoğu itibariyle baktığınızda o kadar muhteşem misyon ve vizyona sahip ki bir kimsenin, bir yönetimin, bir devletin eğer büyük Türkiye hedefi varsa bu büyük Türkiye hedefi mutlaka ama mutlaka Dicle Üniversitesi'nden geçer. Büyük Türkiye'ye giden yok Diyarbakır'dan ve Dicle Üniversitesi'nden geçer.

"Dicle Üniversitesi Paralel Yapı'nın Kandil'idir"

Orada yetişiyor elemanlar. Nasıl ki Kandil'in böyle bir misyonu var Dicle Üniversite'nin de paralel yapı elemanlarının yetiştirildiği ve ondan sonra da ihtiyaca göre farklı yerlere gönderildiği bir üs olarak çalışıyor. Dicle Üniversitesi böyle bir yapı içinde, böyle bir kamburla, böyle bir ağırlıkla kendi asli misyonuna dönemiyor. Üniversite olamıyor.

Ayşegül Jale Saraç bunun bedelini ödeyecek!

Ayşegül Jale Saraç paralelci olmadığını açık açık söyleyemez. Oraya aldığı o paralel yapının, o gücün ona bunu söylemesine izin vereceğine ihtimal veriyor musunuz? Bunu bedelini bir şekilde ödeyecek. Belki istifa edecek, belki başka bir şey yapacak ama bunu söyleyemeyecek! Çünkü o yapı bunu onun söylemesine izin vermeyecek.

Dicle Üniversitesi'nin çözüm sürecine katkısı

Yönetime geldiğimiz zaman dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, büyük bir çiçek ve çikolatasını da alarak sayın rektör hanımın görevini tebrike geldi. Osman Baydemir aynen şöyle dedi: "Sayın rektörüm biz daha önceki yönetimle çok uyumlu çalışamadık. Üniversite-Şehir el ele veremedik. Hem üniversiteye hem şehrimize birlikte katkı sunamadık. Umarım sizinle iyi ilişkilerimiz olur." dedi.

"Sayın rektöre yalvardım"

Görevde bulunduğum 8 ay sürecince sayın rektöre yalvardım iadeyi ziyarete gidelim diye. Gitmedi. 4 yıl boyunca gitmedi. Siz Dicle Üniversitesi'nin rektörü olacaksınız ve Büyükşehir Belediye Başkanı'nı ziyaret bile edemeyeceksiniz. Hangi diyalogdan, hoşgörüden, hangi birliktelikten bahsederek bu üniversite bölgeye hizmet edecek de barış sürecine katkı sunacak.

Paralel yapı çözüm sürecinin başarıya ulaşmasını neden istemiyor?

Bu sorunun cevabı aslında Gülen Hareketi ya da paralel yapı neden 17 Aralık'ta düğmeye bastı sorusunun cevabında var. Çünkü durup dururken kendilerini bir hizmet ve cemaat hareketi olarak tanımlayan bu yapı, neden 17 Aralık'ta açık ve net meşru bir hükümete darbe girişiminde bulunarak hem de en acımasız tırnak içinde söylüyorum en "ahlaksız" bir darbe girişiminde bulundu? Bunun arkasındaki mantık neyse, Güneydoğuda bu sürecin önüne geçmek ve onu sabote etmek aynı mantığın bir projesi olarak işlemektedir. Çünkü bu proje büyük Türkiye'nin önünü kesmektir.

Himmet gelirlerinin yüzde 15'i Gülen'in kasasına giriyor!

Bu bin civarındaki paralel yapı mensupları, paralel yapıya aynı zamanda önemli bir finansman kaynağı sağlamaktadır. Mesela her bir öğretim üyesi, oraya alındığından itibaren mensubu bulunduğu o camiaya, paralel yapıya asgari yüzde 10 olmak üzere himmet bağışlamak zorundadır. Himmet gelirlerinin yüzde 15'i direkt olarak Fethullah Gülen'in kasasına giriyor.

28 Şubat'ın baş sorumlusu Fethullah Gülen'dir

Kimse çıkıp da bu paralel yapı 28 Şubat sürecinde mağdur oldu, Fethullah Gülen Türkiye'de yaşayacak durumu bulamadı mecburen Amerika'ya kaçtı demesin. Asla böyle bir durum yok. 28 Şubat sürecinde mağdur olan tüm müslüman mağdurlarının arkasında, günahın vebalin önemli bir kısmını bu Gülen Hareketi üstlenmektedir. Bunun baş sorumlusu Fethullah Gülen'dir.

 

 

 

 


Paralel yapı Dicle Üniversitesi'ne nasıl sızdı?

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler