YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ı tezgahlayan Sisi, şimdi de Cumhuriyet K
28 Şubat'ı tezgahlayan Sisi, şimdi de Cumhuriyet K
28 Şubat'ı tezgahlayan Sisi, şimdi de Cumhuriyet K
23 Ağustos 2008 / 12:44 Güncelleme: 23 Ağustos 2008 / 00:00

28 Şubat dönemi aktörlerinden transseksüel Sisi( Seyhan Soylu) suskunluğunu ‘Cumhuriyet Kadınları Projesi’ ile bozdu. Proje, kamuoyunda eski başbakan Tansu Çiller’e benzemek için estetik yaptıran Çiğdem Savaş’ın Sisi tarafında projeden uzaklaştırılmasıyla tanındı. Söz konusu proje, geçen yıl düzenlenen Cumhuriyet Mitinglerinin bir devamı niteliğinde olup olmadığı sorusunu akıllara getiriyor.


‘Sisi’ olarak tanınan transseksüel şarkıcı Seyhan Solu’nun adı 1997’de 28 Şubat sürecinin önemli bir unsuru olan Ali Kalkancı-Fadime Şahin olayı ile duyulmuştu. Dönemim Adalet Bakanı Şevket Kazan, Sisi’nin bu tür olayları tezgâhlamak için JİTEM’de kurs gördüğünü iddia etmişti. Sisi Taraf’a yaptığı açıklamada yaptıklarının sadece habercilik olduğunu söyleyerek, kendisine yönelik iddiaları reddetmiyor.


Projenin amacını açıklarken Sisi sözlerine ‘Türkiye’nin derin bir uykuda olduğu ve üzerindeki karabasanı kaldırmak gerektiği’ ifadeleriyle başlıyor. Kadınların demokrasinin beşiği, Laikliğin de emziği olduğunu söyleyen Sisi, bu topraklarda 86 bin 700 kadının şehit olduğu gerçeğinin unutulmaması için projenin hayata geçirildiğini söylüyor.


Cumhuriyet Mitingleriyle projenin bir bağlantısı olup olmadığı sorusuna Sisi’nin verdiği cevap oldukça düşündürücü: “Hiçbir bağlantısı yok ama böyle düşündürebilmişsem bunu iltifat kabul ederim. Bu projeyi Cumhuriyet Mitinglerine dönüştürebilirsek ne mutlu bize.”


Projenin bir Cumhuriyet Korosu ile destekleneceğini belirten Sisi, Naşide Göktürk, Linet gibi sanatçıların da bu koroda yer alacağını belirtiyor.
Tansu Çiller’i canlandıran manken Çiğdem Savaş’ın estetik ameliyatının projenin önüne geçmesi neden ile uzaklaştırıldığını ve onun yerine Nurdan Torun’un geçtiğini belirtiyor.


İki siyasi partinin kendisiyle genel başkan düzeyinde görüştüğünü ve projenin kendileriyle ilişkilendirilmesini istediğini iddia eden Sisi, şu ana kadar proje için 40 bin YTL harcamış olmasına rağmen bunu kabul etmediğini de ısrarla vurguluyor.
Halide Edip, Tansu Çiller, Sabiha Gökçen, Afet İnan, Latife Hanım ve Satı Kadın gibi Cumhuriyet tarihinde iz bırakan kadınların defile konsepti içinde anlatılacağı proje pek çok il ve ilçede sergilenecek. Son defile ise Cudi Dağı’nda gerçekleştirilecek.


SİSİ, FADİME ŞAHİN BAĞLANTISINI İTİRAF ETMİŞ


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler