YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat’a ‘irtica’ sorgusu
28 Şubat’a ‘irtica’ sorgusu
14 Nisan 2012 09:24
Emekli Org. Bir ve BÇG'de görevli askerlerin ilk sorgusu 28 Şubat döneminde eşi başörtülü ve memur ve dindarları fişleyen İrtica ile Mücacadele Bürosunda yapıldı..

28 Şubat’ta ‘irtica’nın üzerinden tankla geçen Çevik Bir ekibine yönelik soruşturmayı Terörle Mücadele Şubesi’nin Sağ Terörle Mücadele Büro Amirliği gerçekleştirdi. Büronun görev alınanda irtica da var.

28 Şubat soruşturması kapsamında Çevik Bir ve ekibine yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınanların emniyetteki sorgusuna başlandı. İlk geceyi gergin geçiren Çevik Bir’in sabaha kadar uyumadığı öğrenilirken, haklarında yakalama kararı bulunan 31 şüpheliden 5’ine ise halen ulaşılamadı. 28 Şubat’ta “irtica”nın üzerine tanklarla giden Çevik Bir ve ekibini, gözaltına aldırtan soruşturmayı İrticayla Mücadele Bürosu’nun gerçekleştirdiği ortaya çıktı.

En son olarak Bir’in ifadesi alınacak

“Refah-Yol hükümetini devirmek” suçlamasıyla önceki gün gözaltına alınan Emekli Orgeneral Çevik Bir ile dönemin Batı Çalışma Grubu’nda yer alan 26 emekli askerin ifadesinin alınmasına başlandı. Çevik Bir ile birlikte 4 emekli generalin ifadesini ise diğer şüphelilerin sorgularının tamamlanmasının ardından savcılar tarafından alınacağı öğrenildi.

Gece boyu ‘özel’ anılar anlatıldı

Gözaltındaki Çevik Bir’in de aralarında bulunduğu dört general, gece boyu gözetmen görevliler eşliğinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde Emniyet Müdür Yardımcıları ve Büro Amirleri’nin odasında tutuldu. Gece boyu Tuğgeneral Abdullah Kılıçarslan’ın, Özel Kuvvetler Komutanlığı’ndaki anılarını anlattığı öğrenildi. Diğer sanıklar ise rütbeleri gözetilerek nezarethanelere konuldu. 

Tansiyonu ambulansta düşürüldü

Gözaltındaki şüphelilere dün akşam yemeğinde personele çıkan tabldot yemekten ikram edildi. Menüde tavuk haşlama, bulgur pilavı, Kemalpaşa tatlısı ve yoğurt yer aldı. Emekli generaller Abdullah Kılıçarslan ve İdris Koralp’e rahatsızlıklarından dolayı diyet yemek verildi. Önlem amacıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün önünde bir ambulans hazır bekletildi. Tansiyonu yükselen Çevik Bir’e ambulansta müdahale edildi.

Kaderin garip bir cilvesi mi?

28 Şubat post modern darbesine yönelik operasyon soruşturmayı yürüten polis birimiyle gözaltına alınan şüphelileri arasında da ilginç bir ironi oluşturdu. İrticayla mücadele iddiasıyla kurulan BÇG’nin emekli askeri personelini görev alanı içinde irticayla mücadele de bulunan Sağ Terörle Mücadele Büro Amirliği yürüttü.

Düğmeye Gölcük belgeleri bastırdı

EMEKLİ Orgeneral Çevik Bir ile 28 emekli askerin gözaltına alındığı operasyonun temelinde Ergenekon soruşturması kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramalarda ele geçirilen belgeler olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınanların İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından gönderilen iki klasör dolusu belge arasında yer alan Batı Çalışma Grubu Organizasyon Şeması’nda yer alan isimler olduğu öğrenildi.

Belgeler ve altındaki imzalar sorguda gözaltına alınanlara zor anlar yaşattı. Çevik Bir imzalı BÇG yapılanması görev tanımlamalarını ve yetkileri belgeler eşliğinde soran polise, albay ve alt rütbedeki emekli askerlerin emirleri yerine getirdikleri cevabını verdikleri öğrenildi.

Bilgi fişleri de şüphelilere soruldu. Genelkurmay bilgi fişlerinin ne amaçla oluşturulduğu ve hangi kriterlerin esas alındığına ilişkin soruya şüphelilerin çelişkili cevaplar verdiği öğrenildi. Emekli Albay Salih Eryiğit ifadesinde kendisine BÇG’de görevli olduğuna dair herhangi bir belge ve görev verilmediğini savundu. Eryiğit’in ifadesinde “2007 yılında emekli oldum. Emekliğin tadını çıkarıyordum. Bu olay tadımızı, huzurumuzu kaçırdı” dediği de öğrenildi.

POLİSTE TÜM SORULAR SORULMUYOR

BÇG’nin dili çapraz sorgu ile çözülecek

28 Şubat Post Modern darbesini gerçekleştiren çekirdek kadroya operasyon yaparak 28 kişiyi göz altına alan Ankara özel yetkili cumhuriyet savcılığının, her bir şüpheli için ayrı sorular hazırladığı öğrenildi. Çapraz sorgulama yöntemini kullanacak olan savcıların, gerektiğinde şüphelileri ikinci kez sorgudan geçirecekleri ifade edildi. Emniyette tutulan şüphelilerin tamamına savcılık 6 soru yöneltirken bunlara ek olarak alt sorularda yöneltildi. Sorgusu yapılan her şüphelinin tüm sorulara cevap verdiğini ifade etti.

Savcı gerekirse 2. kez sorgulayacak

28 Şubat darbesini gerçekleştiren çekirdek kadroya operasyon yaparak 28 kişiyi göz altına alan soruşturma savcısı Mustafa Bilgili, her bir şüpheli için ayrı sorular hazırladı. Çapraz sorgulama yöntemini kullanacak olan Savcı Bilgili, gerektiğinde şüphelileri ikinci sorgudan geçirecek. Daha önce topladığı delilleri ve ifadeleri göz altında bulunan şüphelilere soracak olan Bilgili’nin, aralarında Çevik Bir’in de bulunduğu şüphelilerin ifadeleri doğrultusunda yeni operasyonlar yaparak soruşturmasını sürdüreceği öğrenildi.

Savcılığın sorularına herkes cevap verdi

28 Şubat soruşturmasını yürüten özel yetkili Ankara Başsavcıvekilliği Emniyette tutulan şüphelilere sorular yönelttikleri ve bu sorulara herkesin cevap verdiğini bildirdi. Aralarında Çevik Bir’in de bulunduğu şüphelilerin savcılık sorgularının bugün saat 9’dan sonra başlayacağı belirtilirken ifade alma işleminin gruplar halinde Ankara Adalet Sarayı’na getirilerek iki gün süreceği ifade edildi. 28 şüphelinin iki gruba ayrılacağı belirtilirken ilk grubun bugün ikinci grubun ise Pazar günü ifadesinin alınacağı öğrenildi.

Polis sorgusunda rütbe hiyerarşisi

Emniyet ifadelerinde rütbe hiyerarşisine göre en alttan en üste doğru sorgulamanın yapıldığı bildirildi. Sanıkların ifadelerinde “emirleri yerine getirdiklerini, askeri hiyerarşi altında çalıştıklarını” belirttikleri öğrenildi. Sanıkların BÇG hakkında verdiği bilgilerin çoğunun kamuoyu tarafından bilinen bilgiler olduğu belirtiliyor. Savcılığın elinde Batı Çalışma Grubu’yla ilgili detaylı belgeler olduğu ve çapraz sorguda soruşturmanın asıl noktaya geleceği ifade edildi.

Şüphelilerin gözaltı sürelerinin bugün dolmasını dikkate alan Ankara Başsavcıvekilliği’nin ifadelerin uzun sürmesi halinde ek gözaltı süresini 5 güne kadar uzatacağı aktarıldı. 3’ü yurtdışında olan 5 sanığa ise halen ulaşılamadığı öğrenildi. (Star)

hey gidi kudretli general
 // yasin can
Bin yıl sürecekti on beş yıl bile sürmedi.Şimdi o sözü söyleyeni de alırlarsa gerçekten adalet yerini bulacak.Allah'ın kudretine güç yetiremezsiniz kudretsiz paşalar...
14 Nisan 2012 10:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler