YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat mağdurlarına müjde!
Torba yasa 28 Şubat mağdurlarına da müjdeli haber getirdi. Yeni yasaya gmre 28 Şubat mağdurları da emekli olabilecek.
28 Şubat mağdurlarına müjde!
28 Haziran 2014 / 08:43 Güncelleme: 28 Haziran 2014 / 08:48

28 Şubat davası yeni mahkemesinde görülürken Meclis’ten mağdurlara müjdeli haber geldi. Torba yasayla birlikte 28 Şubat döneminde disiplin cezası gerekçe gösterilerek işlerinden çıkarılan memurlara emeklilik hakkı getirildi.

28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın, “Hükümeti cebren devirmeye  iştirak” suçundan yargılandığı davanın 66’ncı duruşması dün gerçekleşti.

Ankara 5. Ağır Ceza’daki duruşmada sanık Emekli Org. Çevik Bir, Genelkurmay’ın irticayla ilgilenmesinin görevi olduğunu savundu. Dönemin Genelkurmay Genel Sekreteri Erol Özkasnak ise Batı Çalışma Grubu, Genelkurmay tarafından kurulan onlarca çalışma grubundan birisidir. Bu tip çalışma grupları hep kurulmuştur” diye konuştu.

Mahkeme Demirel’i dinleyecek

Mahkeme müştekilerin ifadesinin alınmasının ardından Savcı Levent Savaş’ın mütalasını değerlendirdi. Dönemin genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları sanıkların AYM’de yargılanma taleplerini reddeden mahkeme, dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in dinlenilmesine, beyanda bulunmak isterse beyanının alınmasına karar verdi. Davanın görüldüğü sıralarda Meclis’ten ise mağdurlara müjdeli haber geldi. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen taşeronla ilgili torba yasada yapılan düzenlemeyle 28 Şubatta disiplin cezasıyla atılan memurlara emeklilik hakkı getiriliyor. Tasarının 61. maddesindeki düzenlemeyle 1997’den 2005’e kadar disiplin affıyla memuriyetine son verilenlere geriye doğru SGK borçlanması imkanı getirilirken, prim borcunun da devlet tarafından karşılanması sağlandı. Mağdurlar, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren SGK’ya başvurarak bu imkandan yararlanabilecek.

617 milyonluk cezaya af

Hükümet, komisyonu’nda görüşülen torba yasaya eklediği bir düzenleme ile memurların hatalarından kaynaklanan zararlardan oluşan 617 milyon TL’lik borcu da affediyor. Düzenlemeye göre vergi daireleri, ticari sicil müdürlükleri başta olmak üzere kamuda çalışan memurların SGK’ya yapmaları gereken bildirimleri zamanında gerçekleştirmedikleri için SGK’nın kestiği 617 milyon TL’lik ceza affedilecek.

Demokrasi için buradayız

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyesi bir grup kadın da 28 Şubat davasını izleyenler arasındaydı. Grup adına açıklama yapan KADEM Başkanı Sera Aydın Yılmaz, “Dernek olarak toplumumuza ve ülkemize zarar veren bu tür antidemokratik girişimlerin ve süreçlerin karşısında olduğumuzu ve bir daha yaşanmaması için STK’ların bu yönde vermesi gereken demokratik mücadelenin ne denli önemli olduğunu göstermek için buradayız” dedi.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler