YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat kapsamında ifade verdi
Eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in danışmanı Hüseyin Kocabıyık, ''tanık'' sıfatıyla ifade verdi
28 Şubat kapsamında ifade verdi
24 Mayıs 2012 / 17:49 Güncelleme: 24 Mayıs 2012 / 17:42

Özel yetkili Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat Soruşturması kapsamında, eski Başbakanlardan Tansu Çiller'in danışmanı Hüseyin Kocabıyık ''tanık'' sıfatıyla ifade verdi.

Öğle saatlerinde Ankara Adalet Sarayı'na gelen Kocabıyık, soruşturmayı yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'ye yaklaşık 2,5 saat ifade verdi.

Kocabıyık, ifade işleminin ardından adliyeden ayrılırken basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Savcılığın çağırması üzerine adliyeye gelerek ifade verdiğini belirten Kocabıyık, 28 Şubat dönemine ilişkin savcının sorduğu 15-20 soruyu yanıtladığını kaydetti.

Kocabıyık, döneme ilişkin medyada da yer alan bazı belgeleri savcıya verdiğini bildirdi.

Bir gazetecinin ''O dönemde Tansu Çiller'e yapılan şantaj var, fotoğraflar var. Savcıdan buna ilişkin soru oldu mu '' sorusuna, ''O konuyla ilgili bildiklerimi söyledim. Zaten Emin Çölaşan'ın kitabı var orada kaynak olarak. Onu söyledim. Onun dışında bir açıklama yapmadım'' cevabını verdi.

Kocabıyık, ''İfadenin ana konuları ne oldu '' sorusu üzerine, ''28 Şubat döneminde Batı Çalışma Grubu'nun hükümete yönelik faaliyetleri'' dedi.

''Savcının en çok neyin üzerinde durduğuna'' yönelik soruyu yanıtlayan Kocabıyık, ''Batı Çalışma Grubu'nun faaliyetlerinin hukuka uygun olup olmadığı üzerinde ağırlıklı olarak duruyor'' diye konuştu.

Kocabıyık, ''Döneme ilişkin bir isim sorulup sorulmadığına'' sorusu üzerine, ''Hayır. Savcı Bey benimle ilgili kısmı çok sınırlı tuttu. Benim ayrıca görüşlerime falan başvurmadı'' dedi.

Savcının Tansu Çiller'i dinleyip dinlemeyeceğinin sorulması üzerine ise Kocabıyık, bilmediğini söyledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler