YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat hakkında ne söylemişti?
28 Şubat hakkında ne söylemişti?
03 Ocak 2013 13:03
İfadeye çağrılan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, ''28 Şubat'ın bir darbe dönemi olmadığını, ancak sonrasında ne olduğunu bilmediğini'' söylemişti.

 

Karadayı, Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) 28 Şubat 1997'deki toplantısında alınan kararlar nedeniyle Türkiye'de yaşanan süreçle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifadeye çağrıldı. 
 
TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu, İsmail Hakkı Karadayı'yı, 25 Haziran 2012'de Dolmabahçe Sarayı'nın yönetim binasında dinlemişti.
 
Komisyon üyelerine, ''Her şeyin bir sebebi vardır'' diyen Karadayı, süreçte Türkiye'de bazı yerlerde rejim karşıtı, bölücü içerikli beyanatların ortaya çıktığını, kamuoyunda rahatsızlık oluştuğunu anlatarak, Sincan'daki Kudüs gecesinin Filistin halkına destek yönünden çıkıp, rejim karşıtı olaylar haline döndüğünü belirtti.
 
Sincan'da tankların yürüyüşünden haberi olmadığını söyleyen Karadayı, şu ifadeleri vermişti:
 
''28 Şubat bu durumda nedir, ne değildir. Sizin takdirlerine bırakıyorum. Yani inanın, 28 Şubat'ı çok özet olarak anlattım. Başında, yani Genelkurmay Başkanı olarak size çok samimi söylüyorum. Objektif olarak olayları olduğu gibi anlatmaya çalıştım. Bunlar artık sizin takdirlerinize bağlı. Şunu söylüyorum: 28 Şubat bir darbe dönemi değildir, ama ondan sonra ne oldu, onu bilemiyorum. Ben 8 ay sonra da emekliye ayrıldım, dört senemi doldurdum.
 
'Postmodern darbe' ifadesini kullanan fevkalade aptalca bir ifade kullanmıştır. Hani bazı insanlar vardır, ileri çıkmak, önde görünmek şeyi... Bunu kim çıkarttı, nereden çıkarttılar hala hayıflanırım ve üzülürüm.''
 
 
Çevik Bir şikayetçi olmuştu
 
 
Soruşturma kapsamında geçen yıl Nisan ayında tutuklanan emekli Orgeneral Çevik Bir, tutuklanmasının ardından soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe vererek, Karadayı'dan şikayetçi oldu.
 
Genelkurmay Başkanlığı bünyesinde 11 Haziran 1997'de irticaya karşı oluşturulan ''Batı Çalışma Grubu''ndan (BÇG)emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın bilgisi olduğunu iddia eden Bir, ''Komutanın emir ve oluru alınmadan işlem yapılamaz'' diyerek, Karadayı'nın, BÇG ile ilgili tüm çalışmalardan bilgi sahibi olduğunu belirtti. 
 
Çevik Bir dilekçesinde, ''Bir darbe teşebbüsünün bulunmadığı, buna ilişkin TBMM'nin lağvı, bakanlıklara atama yapılması, milli güvelik konseyi benzeri bir yapının oluşturulması, sıkıyönetim ilanı, kamu yöneticilerin değiştirilme planlarının mevcut olmadığı ortadadır. Tüm bunlara rağmen suçun varlığında ısrarlı olunuyorsa eşit ve adil davranılmalı, Karadayı da soruşturma kapsamına alınmalıdır'' ifadelerine yer vermişti.
 
 
30 Ağustos 1998'de emekliye ayrıldı
 
 
Türk Silahlı Kuvvetlerinin 22'nci Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, 1932 yılında Çankırı'da doğdu. 1951 yılında Kara Harp Okulundan, 1953 yılında Uçaksavar Okulundan mezun olan Karadayı, 30 Ağustos 1994 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 1998 tarihinde emekliye ayrıldı. 
 
Emekli Orgeneral Karadayı, TC Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, Güney Kore TONG ILJANG Madalyası, Pakistan Nişan-ı İmtiyaz Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Ürdün Birinci Derece İstihkak Nişanı, Fransız Liyakat Nişanı ve ABD Liyakat Madalyası (ikinci kez) sahibi. 
 
 
AA
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler