YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat gerçekleri ortaya çıkıyor! İlk kez açıklandı...
28 Şubat'ın ilk Bakanlar Kurulu tutanakları açıklandı: Erbakan: Medya ile hükümeti yıkmak istediler. Çiller: Ortamı bozmaya hazır basın ve işbirlikçiler var
28 Şubat gerçekleri ortaya çıkıyor! İlk kez açıklandı...
10 Haziran 2015 / 07:10 Güncelleme: 10 Haziran 2015 / 09:09

28 Şubat davasının 77. duruşması Ankara 5 Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

"Türkiye Cumhuriyetini Cebren Devirmeye, düşürmeye iştirak" suçundan 103 sanığın yargılandığı davaya Dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller 5 günlük hasta raporunu göndererek duruşmaya katılmadı. 

Tutanaklar açıklandı

Davanın dünkü duruşmasında 28 Şubat postmodern darbesi sonrası yapılan ilk Bakanlar Kurulu'nun kararları açıklandı. Buna göre dönemin Başbakanı merhum Necmettin Erbakan 13 Mart 1997 Perşembe günü yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında "Medya ile hükümeti yıkmak istediler" dedi. Çiller'in ise ortamı bozmaya hazır medya ve kesimlerin bulunduğu, herkesin kucaklaşması gereken bir dönem geçirildiği ifadelerine yer verildi.

Bakanlar Kurulu Genel Sekreterliği tarafından mahkemeye gönderilen 13 Mart 1997 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısına ait 25 sayfalık kararın naip hakimler tarafından incelenerek çıkartılan özeti salonda okundu.

İrtica ile mücadele etmek için karar alınan toplantıda Erbakan'ın, irtica konusunun hükümetle bir alakası olmadığını, irticanın ve kaba softalığın bir nevi hastalık olduğunu bunun Türkiye'ye has bir konu olmadığını ifade ettiği görüldü. 

Medyanın bir oyunu

"Darbe dönemi yapılan haberlerle hükümet yıkılmak istendi" diyen Erbakan'ın "Bu konunun hükümetle alakası yok. Hükümete izafe etmek medyanın bir oyunudur. Esas maksatları irtica ile mücadele değil hükümeti yıkmaktır" sözlerine yer verildi.

Toplantıda dönemin Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller'in ise "Ortamı bozmaya hazır medya grupları ve işbirliği içinde bazı kesimlerin bulunuyor" şeklindeki sözlerine yer verildi. 

"Baskının rüzgarını bile görmedim"

28 Şubat davasında tanık ve sanıklar da ifade verdi. Dönemin Anayasa Mahkemesi Başkanı Yekta Güngör Özden, 28 Şubat'ta hiçbir şey yaşanmamış gibi konuştu, "Ben, bir baskı, darbe, vesaire, rüzgârını bile görmedim" dedi.

Genelkurmay Başkanlığı'ndaki brifinglerle ilgili olarak da, "Çocuk değiliz ki bir dayatma olsun" dedi, ardından da "Davet eden Genelkurmay Başkanlığı, karakol komutanlığı değil" diyerek kendisiyle çelişti.

Çetin Doğan: Kurul kararları özgürce alındı

28 Şubat davası sanıkları arasında bulunan Çetin Doğan da mahkeme ifade verdi. Duruşmada okunan, 13 Mart 1997'deki Bakanlar Kurulu tutanaklarına ilişkin verdiği ifadesinde "inceleme tutanağında", askerin "a"sının geçmediğini ifade ederek, kararları, Bakanlar Kurulu'nun, özgür iradesiyle aldığını savundu.

Müşteki avukatlarından Hüsnü Tuna ise toplantı tutanağında askere ilişkin herhangi bir kaydın olmamasının, toplantıyı askerin yaptırmadığı anlamına gelmediğini savundu.

Çevik bir ifade verdi

Bakanlar Kurulu Kararı'na dair tutanakların okunması sonrasında sanıklardan dönemin Genelkurmay 2'nci Başkanı Çevik Bir ifade verdi. Bir "Batı Çalışma Grubu'nun yaptığı çalışmalar lüzumsuz gibi gösterilmek isteniyor. O dönem MGK irticanın tehlikeli bir hareket olduğunu belirlemiştir.

1992'de iç güvenlik sorunu gündeme geldiğinde MGK o tarihte çok yönlü tehdit olarak görmüş ve Genelkurmay'da 'Güven çalışma grubu' kurulmuştur. Bugün Paralel ile mücadelede ne kararlar alınıyorsa o gün de aynı mücadele gösterildi" dedi. Duruşma bugün devam edecek. 

 

SABAH

Basin ve Isbirlikcileri
 // uykucu
Tansu hanimin bahsettigi basin ve isbirlikcileri, yani dogan medya ve israil hala calisiyor....
10 Haziran 2015 Çarşamba 10:52
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler