YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat Davası'nda neler oluyor?
28 Şubat davasının dünkü duruşmasında 15 sanık için tahliye kararı çıktı. Mahkeme, dava başladığından bu yana 76 tutukludan 71'’ini tahliye etmiş oldu. Böylece, Çevik Bir’'le birlikte 5 tutuklu sanık kaldı.
28 Şubat Davası'nda neler oluyor?
08 Kasım 2013 / 07:30 Güncelleme: 08 Kasım 2013 / 07:31

28 Şubat davasının dünkü duruşmasına tahliyeler damgasını vurdu.

20 tutuklu sanıktan 15’'i ifadeleri alındığı gerekçesiyle Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal'’ın kanaatiyle serbest bırakıldı. Son tahliyelerle birlikte, davaya bakan Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi, bugüne kadar 76 tutukludan 71'’ini serbest bırakmış oldu. Dava kapsamında tutuklu 5 sanık kaldı.

Savcı tutukluluk istedi ama!

Postmodern darbe davasının 33. duruşmasında tutuklu sanıkların savunmalarını tamamlamasının ardından Mahkeme Başkanı Köksal, tahliye talepleriyle ilgili duruşma savcısı Kemal Çetin'’den mütalaa istedi.

Savcı Çetin, sanıkların tutukluluk hallerinin devamını talep etti. Verilen aranın ardından Mahkeme, 15 tutuklu sanığın tahliyesine, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Çevik Bir, emekli Korgeneral İdris Koralp, Balyoz Davası hükümlüsü emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Tümgeneraller Erol Özkasnak ve Kenan Deniz’in tutukluluğunun devamına karar verdi.

15 sanık için tahliye çıktı

Sanıklardan, emekli Orgeneraller Orhan Yöney ve Şükrü Sarıışık, emekli Korgeneraller Köksal Karabay, Vural Avar ve Tevfik Özkılıç , emekli Koramiraller Altaç Atılan ve Aydan Erol, emekli Tümgeneraller Çetin Dizdar, Ayhan Cansevgisi ve Şevket Turan, emekli Tuğgeneraller Refik Zeytinci ve Ünal Akbulut, emekli albaylar Hüsnü Dağ, Ruşen Bozkurt ve Cengiz Çetinkaya, adli kontrol şartı ve yurtdışına çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

‘Tutukluluğa neden yok’ denildi

Tahliye gerekçesi olarak mahkeme dosya kapsamında tutukluluklarının gerektirir nedenler bulunmadığını belirtti. Mahkeme tahliye kararı verilen sanıklar için yurt dışı yasağı ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına karar verdi.

Karadayı düne kadar hiçbir duruşmaya katılmadı

28 Şubat soruşturması kapsamında 4 Ocak 2003 günü ‘şüpheli’ sıfatıyla İstanbul'’da gözaltına alınan dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı, tutuklanması istemiyle gönderildiği hakimlikçe ‘adli kontrol şartı’yla serbest bırakılmıştı.

Daha sonra hazırlanan 28 Şubat iddianamesinde sanık durumuna düşen Karadayı, 33'’üncüsü yapılan duruşmaların hiçbirisine katılmadı.

Çevik Bir’'in avukatı dün Karadayı’ya ‘duruşmalara gel’ çağrısı yaparken, Karadayı’'nın avukatı Erol Aras Star'a konuştu.

Avukat Aras, mahkemenin başlaması sürecinde Karadayı’'nın kanser hastası olduğu için radyo terapi tedavisi gördüğünü bu yüzden 6 haftalık rapor sunduklarını belirtti.

Rahatsızlıkları devam ettiği gerekçesiyle 23 Ekim’de 4 haftalık yeni rapor sunduklarını belirten Aras, Kasım sonu itibariyle ifade vereceklerini bildirdi.

Hafta sonu Karadayı’'nın İstanbul'’daki evine gideceğini belirten Aras, savunmaya son şeklini vereceklerini kaydetti.

Karadayı'’nın telekonferans sistemiyle ifade vermek istemediğini ifade eden Aras, bu ayın 25'i ile 30’'u arasında Ankara’'da ifade vereceklerini söyledi.

 

STAR

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler