YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 STK suç duyurusunda bulundu
28 STK suç duyurusunda bulundu
29 Eylül 2010 07:54
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın organize ettiği Oktoberfest bira festivali davalık oldu. Antalya'da 28 STK, alkol reklamı yaptığı gerekçesiyle Akaydın hakkında suç duyurusunda bulundu.

Antalya'da Oktoberfest adıyla düzenlenen bira festivaline tepkiler devam ediyor. Antalya'daki 28 sivil toplum kuruluşu, Tütün, Alkol ve Alkollü İçecekler Kanunu'na muhalefet ettiği gerekçesiyle festivali organize eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın hakkında suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Gençlik Derneği, Antalya Üniversiteliler Platformu, Akdeniz Kültür Eğitim Vakfı'nın da aralarında bulunduğu 28 sivil toplum örgütü temsilcisi, Antalya Adliyesi önünde toplanarak Mustafa Akaydın'ı protesto etti. Örgütler adına basın açıklamasını Anadolu Gençlik Derneği Antalya Şube Başkanı Ersan Bilgin okudu. Akaydın'ın, festivalin amacının "Kültürleri buluşturmak, dostluk ve eğlence." olarak açıklamasını eleştiren Bilgin, "Alkolle, birayla dostluk kurulmuyor. Alkol nedeniyle hastalıklar artıyor, yuvalar dağılıyor." dedi. Geçen yıl festivalde alkollü bir gencin Alman vatandaşını darp ederek öldürdüğünü hatırlatan Bilgin, bu yıl da bir kişinin aşırı alkolden dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Bu olaylara rağmen Akaydın'ın gelecek yıl festivali daha kapsamlı olarak devam ettirmek istemesine anlam veremediklerini dile getiren Bilgin, bir an önce festivalden vazgeçilmesini istedi. Bu festivalin bir facia olduğunu söyleyen Bilgin kentin de kötü tanıtıldığını ifade etti. Bilgin, Akaydın'ın alkol reklamı ve alkol içilmesini özendiren festivalle Tütün, Alkol ve Alkollü İçecekler Kanunu'na muhalefetten suç işlediğini belirterek, hakkında suç duyurusunda bulunduklarını sözlerine ekledi. STK üyeleri, daha sonra hazırlanan dilekçeleri savcılığa verdi.
 

Zaman

.
 // .
Binlerce insanın katildiği, sorunsuz bir şekilde eğlenerek harika vakit geçirdikleri bir festivalde; kendini bilmeyen, eğlence kültürünün farkında olmayan insanların yaptikları hatalar yüzünden neden davalar aciliyor ki ? İnsanları alkol mu baştan cikartiyor yoksa cahillikleri mi ?...
29 Eylül 2010 19:16
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler