YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 ilde KPSS operasyonu
28 ilde KPSS operasyonu
20 Nisan 2015 22:57
KPSS soruşturması kapsamında Ankara merkezli 28 ilde başlatılan operasyonlarda haklarında yakalama kararı çıkartılan 78 şüpheliden 38'inin gözaltına alındığı bildirildi.

KPSS'deki usulsüzlük iddialarına yönelik Ankara merkezli 29 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, haklarında yakalama kararı çıkartılan 78 kişiden 38'i gözaltına alındı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, 2010'daki KPSS'de usulsüzlük yapıldığı iddiaları üzerine başlatılan soruşturmada gözaltı işlemleri sürüyor. 

Ankara merkezli operasyonda, aralarında Isparta, Bitlis, Çorum, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Şanlıurfa'dan birer öğretmen, Malatya'da biri araştırma görevlisi iki şüpheli, Isparta'da bir öğretim görevlisi, İzmir'de bir memur, Balıkesir'de sınavlarda ülke genelinde ilk 100'e girdikleri belirtilen 4 kişinin de bulunduğu 38 kişi yakalandı. Gözaltına alınan 38 kişi, bulundukları illerden Ankara'ya gönderiliyor.

Cumhuriyet savcısının talimatıyla haklarında yakalama kararı çıkartılan 78 kişiden 47'sinin, 2010 KPSS'yi kazanarak, çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına memur olarak atandığı, gözaltına alınan 38 kişiden 21'inin de bu kamu görevlilerinden oluştuğu öğrenildi.

2010'daki KPSS'yi usulsüz kazanmalarının ardından "veri kontrol hazırlama işlem memuru" ya da "ambar memuru" olarak kadro aldıkları belirlenen zanlıların çeşitli valilikler, Sağlık, Maliye, Ekonomi ile Çevre ve Şehircilik bakanlıkları, İŞKUR, çeşitli belediyeler, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü, il özel idareleri, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, İSKİ, DSİ, MTA ile Et ve Süt Kurumu'nda görevli oldukları belirlendi.

Gözaltında bulunan zanlılardan 4'ünün KPSS sorularının çalınması ve sızdırılması sürecinde rol oynadığı, 3'ünün karı-koca olduğu öğrenilirken, ilk soruşturmada olduğu gibi zanlıların büyük çoğunluğu arasında akrabalık ya da aynı sitede oturma gibi ortak noktalar bulunduğu ifade edildi.

Operasyonun başlamasından haberdar olan ve soruları sızdırdığı iddiasıyla aranan B.B'nin de Kanada'nın Ontario eyaletine kaçtığı öğrenildi.

Soruşturma kapsamındaki suçlamanın, "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üyelik" ve "sahtecilik" olduğu kaydedildi. 

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, 2010'da düzenlenen KPSS'de usulsüzlük yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında, 23 Mart 2015'te 14 ili kapsayan operasyonlarda 62 kişi gözaltına alınmış, 32'si tutuklanırken 30'u adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

İfadeleri hastanede alındı

KPSS'deki usulsüzlük iddialarına yönelik Ankara merkezli operasyonda hakkında gözaltı kararı çıkartılan 78 kişiden hamile olan 2'sinin ifadesinin hastanede alındığı, birinin ise Emniyetten serbest bırakıldığı bildirildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, soruşturmanın ikinci dalgasında hakkında gözaltı kararı alınan şüphelilerden İstanbul ve Bitlis'teki birer kadının hamile ve hastanede oldukları belirlendi.

Kaymakam eşi

Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman'ın talimatıyla bu kadınlara yönelik gözaltı işlemi uygulamayan polis, biri kaymakam eşi olan kadınların ifadelerini bulundukları hastanelerde aldı. 

Ankara'da gözaltına alınan bir başka kadın da hamile olduğu için Emniyetten serbest bırakıldı.

Halen 38 şüphelinin gözaltında bulunduğu, 32'sinin firar ettiği, 5'inin ise yurt dışında olduğu öğrenildi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler