YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
278 Türk unutulmadı
Ermeni çetelerince katledilen Türkler mezarları başında anıldı
278 Türk unutulmadı
24 Nisan 2010 / 16:24 Güncelleme: 24 Nisan 2010 / 16:25

Ermeni çeteleri tarafından Erzurum ve Van Zeve'de katledilen Türkler mezarı başında anıldı. Katledilen 278 Türk'ün mezarının bulunduğu Alaca Köyü şehitliğinde dualar edildi.
 

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürlüğü'nce sözde soykırım iddialarını telin  ve Van Zeve'de Ermeni çeteleri tarafından şehit edilenleri anma programı düzenlendi. Ermeni çeteleri tarafından katledilen 278 Türkün mezarının bulunduğu Erzurum'un Alaca Köyü Şehitliği'nde yapılan programda Van Zeve'de şehit edilen on bine yakın Türk vatandaşı da anıldı. Üniversite öğrencileri ellerinde Türk bayrağı ve katliamı anlatan fotoğraflar ile programda hazır bulundu. Daha sonra Ermeni çetlerince katledilenlerin mezarı başında dua edildi.
 

Anma programında konuşan Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Kürkçüoğlu, her 24 Nisan'da Van Zeve'de şehit edilen Türkleri andıklarını söyledi.

Taşnak çetelerinin bundan 95 yıl önce 24 Nİsan 1915'te Ruslarla işbirliği yaparak Van'da müslüman Türk ahalisini kadın, çocuk, yaşlı demeden katlettiğini anlatan Kürkçüoğlu, Osmanlı hükümetinin Ermeni çetelerine yönelik tarihte aldığı idari tedbirlere değindi. Kürkçüoğlu, "Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve Ermenistan devlet adamlarına, Ermeni diasporasına, Ermenileri kendi çıkarları doğrultusunda kullanan Batılı devletlere seslenerek diyoruz ki: 24 Nisan 1915 tarihi kesinlikle 'Sevk ve İskan Kanunu'nun çıkarıldığı tarih değildir. 1-15 nisan'da Van'da onbine yakın Müslüman Türk ahalinin Ermeni çeteleri tarafından katledilmesi üzerine Osmanlı hükümeti aldığı idari tedbirle Taşnak, Hınçak, Ramgavar, Veragöz gibi Ermeni cemiyetlerini kapatmış ve terör faaliyetlerinde bulunan cemiyet üyelerini ve yöneticilerini tutuklamıştır. Ermenistan Kafkasya'da bağımsız bir devlet olarak varlığını sürdürmek istiyorsa Türkiye ve komşuları ile iyi münasebetler kurması gerekmektedir. Ancak Ermenistan Rusya ve Batılı devletlerin bölgedeki taşeronluk görevini terk ederek  sözde soykırım iddialarından vazgeçerse, Türkiye'ye karşı yayılmacı emellerinden kurtulursa ve işgal ettiği Azarbaycan topraklarını tahliye ederse o zaman Kafkasya'daki çatışmalar sona erer." dedi. CHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler