YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
27 Muhtırasıyla ilgili çarpıcı iddia
27 Muhtırasıyla ilgili çarpıcı iddia
18 Nisan 2012 12:46
27 Nisan e-muhtırasıyla sonuçlanan siyasi krizin perde arkasını aydınlatacak "bilgi notu"na ulaşıldı.

27 Nisan muhtırasından önce dönemin Genelkurmay 2. Başkanı ve Balyoz tutuklusu Ergin Saygun tarafından Yaşar Büyükanıt 'a sunulan “bilgi notu”nda, Cumhurbaşkanlığı seçiminde "laik kültürü benimsememiş" adayların yol açacağı sıkıntılar yazılı.

27 Nisan e-muhtıra sının 2007 seçimlerinde AK Parti'nin oylarını artırdığı iddiası muhalefetin sürekli gündemindeydi. O bildiriden aylar sonra AK Parti, oylarını yüzde 47'ye çıkarınca, söylentiler aldı başını gitti. İşte bu tartışmalara ışık tutacak çok önemli bir belge ortaya çıktı.

Siyaset tarihine eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın “Sözde değil özde Cumhurbaşkanı” sözüyle kazınan ve 27 Nisan e-muhtırasıyla sonuçlanan siyasi krizin perde arkasını aydınlatacak “bilgi notu”na ulaşıldı.

Dönemin Genelkurmay 2. Başkanı ve Balyoz davasının tutuklu sanığı emekli Orgeneral Ergin Saygun tarafından hazırlanan 3 sayfalık bilgi notunda, “Sayın komutanım, Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak ilk bilgi arzımı takdim ediyorum. Dosya emirleriniz doğrultusunda ve gelişmeler paralelinde güncelleştirilecektir. Arz ederim” ifadesi yer alıyor.

TÜRBAN TARTIŞMASI YAPAY

Abdullah Gül ’ün aday olduğu 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen önce hazırlandığı tahmin edilen bilgi notunda şöyle deniliyor:

CUMHURBAŞKANI EŞİNİN GÖRÜNTÜSÜ

“Cumhurbaşkanı’nın eşinin görüntüsü ile ilgili tartışmaların yapay tartışmalar olduğu ve asıl ele alınması gereken konunun, Cumhurbaşkanı yetkilerinin ‘tarikat terbiyesi almış’ bir kişide olmasının yaratacağı sonuçlar olduğu düşünülmektedir.”

TARİKAT LİDERLERİNE VERİLEN CEZALAR KALDIRILIR

Bilgi notunda “laik kültürü benimsememiş” bir Cumhurbaşkanı seçilmesi halinde, “üniversiteye girişte katsayı uygulamasının kaldırılacağı, YAŞ kararlarının yargı denetimine açılacağı ve tarikat liderlerine verilen cezaların kaldırılacağı” savunuluyor.

Habertürk

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler