YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
27 Mayıs'ın 50.yılında ilginç YASSIADA projesi
Genç Sivilller: Darbeci zihniyet varlığını sürdürmeye devam ediyor.
27 Mayıs'ın 50.yılında ilginç YASSIADA projesi
22 Mayıs 2009 / 08:41 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Genç Siviller, eski Başbakan Adnan Menderes ve iki bakanın darağacına gönderildiği Yassıada için ilginç bir proje hazırladı. Sivil toplum kuruluşu, 27 Mayıs darbesinin 50. yıldönümünde Yassıada'nın demokrasi adası olması için imza kampanyası başlatıyor.


Girişime, Celal Bayar'ın kızı Nilüfer Bayar Gürsoy, Adnan Menderes'in oğlu Aydın Menderes, Fatin Rüştü Zorlu'nun torunu Fatin Rüştü Yener de destek veriyor. Darbelerin geride bıraktığı acılara dikkat çekmeyi hedefleyen Genç Siviller şu çağrıyı yapıyor: "Yassıada darbelerle yüzleşeceğimiz bir müze, demokrasi çıtamızı yükseltecek çalışmaların yürütüleceği bir enstitü, uluslararası etkinliklerin yapılacağı bir sivil toplum merkezi, yeni dönemin simgesi olsun."


Türkiye 'darbe günlükleri'nden sonra darbelerle de hesaplaşmalıdır. ABD'de New York yakınlarındaki Elis adası da daha önce bir işkence adasıydı. Onlar bununla yüzleşti ve ada bir müze haline getirildi. Tarihle yüzleşmek için bu iyi bir fırsat. Dünyada hiçbir toplum yok ki 50 yılda darbeyle hesaplaşmasın."


Toplantıya, 27 Mayıs döneminin cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunu Emine Gürsoy Naskali ile ömür boyu hapse mahkûm edilen ve hayatını Kayseri Cezaevi'nde yitiren dönemin Bayındırlık Bakanı Tevfik İleri'nin oğlu Cahit İleri de katıldı. 27 Mayıs'ın ardından ailece çok büyük ıstıraplar çektiklerini açıklayan Cahit İleri, "Her şeyden önce bir Türk vatandaşı olarak bu rezaletten utanç duyuyorum. Bazı politikacıların, askeri siyasete alet etme çabaları, son darbe girişimlerinde de ortaya çıktı. Ancak, ne kadar haksızlık varsa, gün yüzüne çıkıyor. Bu tür mağduriyetleri Türkiye'de sık sık yaşadık. Bu açıdan Ergenekon soruşturmasını ümitle takip ediyorum. İlk defa darbeye girişenler, hesap verecekler." ifadelerini kullandı.


27 Mayıs'ı gerçekleştiren 'vesayetçi zihniyet'in hâlâ mevcut olduğunu vurgulayan Naskali ise şunları kaydetti: "Darbeci zihniyet varlığını sürdürmeye devam ediyor. Tıpkı yakın darbe girişimlerinde olduğu gibi 27 Mayıs döneminde de 'saygın' profesörler, rektörler, darbecilere yol göstermişti. O nedenle bugün yaşananlarla, 27 Mayıs'ta yaşananlar arasında büyük benzerlik var. En azından şunu biliyorum ki, 27 Mayıs olmasaydı, Türkiye bugün AB üyesiydi."


Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler