YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
27 Mayıs'ı CHP hazırladı
27 Mayıs'ı CHP hazırladı
18 Eylül 2009 18:46
Eski Başbakan Adnan Menderes'in idamının 48. yılında konuşan Celal Bayar'ın torunu Prof. Naskali, CHP'ye ağır suçlamalarda bulundu

Eski Başbakan Adnan Menderes’in idamının 48. yılında konuşan Celal Bayar’ın torunu Prof. Naskali, 27 Mayıs darbesini CHP’nin hazırladığını söyledi. Naskali, “CHP darbeye gerekçe hazırlamak için çok çalıştı. Partili hukukçular akıl hocalığı yaptı” dedi

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın torunu prof. Emine Gürsoy Naskali, Adnan Menderes’in 17 Eylül 1961’de idam edilişinin 48. yılında 1960 darbesine CHP’li hukukçuların zemin hazırladığını söyledi.

Türk tarihine “demokrasi ayıbı” olarak geçen 27 Mayıs 1960 darbesinden sonra Yassıada’da yargılanarak 17 Eylül 1961’de idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes’in idam edilişinin 48. yılı nedeniyle Menderes hükümeti döneminin cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın torunu Prof. Emine Gürsoy Naskali star’a konuştu. CHP’nin 27 Mayıs 1960 darbesini hazırladığını söyleyen Prof. Naskali, şunları söyledi:

“Muhalefet partisi CHP darbeye gerekçe hazırlamak için çok çalışmıştır. Sonra da darbeye alkış tutmuştur. CHP’li hukukçular darbecilere akıl hocalığı yapmıştır. Hükümetin erken seçim kararı almış olmasına rağmen, darbeciler seçimi beklememiş, darbe yapılmıştır.”

Celal Bayar’ın Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın idam edildikleri 16 ve 17 Eylül tarihlerini matem içinde geçirdiğini söyleyen Naskali, “Büyükbabam 16 ve 17 Eylül günlerinde hiç kimseyi kabul etmedi, hiç kimseyle görüşmedi” dedi. Öte yandan Demokrasi şehitleri Topkapı’daki mezarları başında anıldı.TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış birer anma mesajı yayımladı.

Başbakan Erdoğan da Aydın Menderes’e gönderdiği mesajda ‘’Ülkemizin kalkınma, demokratikleşme ve modernleşme sürecine önemli katkılarda bulunan muhterem babanız Adnan Menderes, milletimizin kalbinde müstesna bir yer edinmiştir” dedi.

Star
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler