YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
250 km hızla 3G testi
250 km hızla 3G testi
14 Ekim 2009 12:06
Hızlı trende mobil internet ve cepte televizyon keyfi

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Yüksek Hızlı Tren'de (YHT) seyahat ederken internete bağlanma imkanı getiren projeyi hayata geçirdi. Avea'nın 3. Nesil iletişim (3G) hattıyla yolcuların Eskişehir Ankara yolunda 250 kilometre hızla giderken internete bağlanabileceğine işaret eden Yıldırım,esprili bir şekilde, "Hızlı trenle bunu test edeceğiz. İşler yolunda giderse yola devam edeceğiz. İşler yolunda gitmezse Avea Genel Müdürünü yolda bırakacağız." dedi.

Son zamanlarda her şeyin 'hız' ile ölçülür hale geldiğini kaydeden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, yollarda, iletişim-internette ve demiryollarında hız artışı beklentisinin küresel rekabette öne çıkmak için hayati önem taşıdığını aktardı. Yüksek Hızlı Tren'de kesintisiz iletişimi sağlamak için projenin içine mobil telefon iletişiminin dahil edilmesini istediklerini vurgulayan Yıldırım, "Vatandaş koltuğunda otururken internete bağlanabilecek, önemli uluslararası toplantıya katılacaksa rahatlıkla erişebilecek." dedi.

Ülkenin doğusunda, batısında, her neresinde olursa olsun her ferdin teknolojinin getirdiği bu hizmetlerden yararlanması gerektiğine işaret eden Binali Yıldırım, "Bu bir vatandaşa lütuf değildir. Topyekûn kalkınmayı sağlamak sosyal devletin görevidir." diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım'ın şakayla, trenden indirmekle tehdit ettiği Avea'nın CEO'su Erkan Akdemir, Eskişehir Ankara Hızlı Tren Hattı'nın 3G kapsamına alınmasını çok önemsediklerini söyledi. İki şehir arasında seyahat eden yolcuların bu teknolojiden faydalanacağını kaydeden Akdemir, "245 kilometrelik hızlı trenin yolcuları, Avea'nın hattından 1 saat 25 dakika boyunca hızlı mobil internet, görüntülü konuşma ve cepten televizyon izleme imkanına kavuşacaklar. Yeni yatırımlarla yolcular 500 kilometre hızla bile yolculuk yaparken kesintisiz görüşme ve internet imkanına kavuşacak. Ankara Konya YHT hattında da benzer çalışma yapmak için çalışmalara başladık." bilgisini verdi.

Projenin tanıtımı için yapılan seferde, Yüksek Hızlı Tren sefer sayısını 15'e çıkardıklarını aktaran TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman da öğrenci ve iş adamları başta olmak üzere, bu rahatlıktan faydalanmak isteyen herkesin araçlarını gara park ederek YHT ile seyahat ettiğini belirtti. Karaman, Avea'ın 3G hizmeti sayesinde yolculuk boyunca kesintisiz haberleşme imkanı sunulacağını kaydetti.
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler