YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
25 terörist Türkiye’den Avrupa’ya geçecek
Fransız istihbaratı, günlerdir Avrupa’yı tetikte bekleten terör saldırısı için 25 teröristin Pakistan’dan yola çıktığını ve Türkiye’den geçerek kıtaya geleceklerini söyledi.
25 terörist Türkiye’den Avrupa’ya geçecek
08 Ekim 2010 / 08:57 Güncelleme: 08 Ekim 2010 / 09:02

Fransız Basın Ajansı AFP’ye konuşan üst düzey bir yetkili, Türkiye’nin teröristler için ciddi bir geçiş yolu haline geldiğine dikkat çekti. İtalya’da ve Norveç’te geçen ay terör saldırısı hazırlığı içerisinde oldukları gerekçesiyle tutuklanan El Kaide militanlarının da Pakistan’da eğitim alıp Türkiye üzerinden Avrupa’ya geldiği ortaya çıkmıştı.

15-20 Türk militan var
Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, “Amerikalı ve Avrupalı teröristler Batı kültürünü ve nasıl güvenlik önlemleri aldığımızı iyi tanıyor. Bu da saldırıların başarı olasılığını artırıyor” dedi. Pakistan’ın aşiret bölgelerinin eski güvenlik şefi Mahmud Şah da ajanslara verdiği demeçte bu yabancı askerler arasında Türkler’in de olduğuna dikkat çekti. Şah “Üç-dört aydır, Almanya’dan geldiklerini söyleyen insanlar olduğunu duyuyoruz. Bazıları bunların Türk olduğunu veya Türklere benzediğini veya belki de Almanya’daki Türkler olduğunu söylüyorlar” dedi. Şah, bu grubun 15-20 kişiden oluştuğunu zannettiklerini söyledi. Almanya Federal Suç Polisi, son yıllarda militanlık eğitimi almak için Almanya ’dan 220 kişinin gittiğine dair “göstergeler” olduğunu, bunlardan yarısının Almanya’ya geri döndüğünü düşünüyor.
Avrupa’daki terör alarmı ile ilgili dün Avrupa Birliği de ilk kez açıklama yaptı. AB’nin terörle mücadele koordinatörü Gilles de Kerchove, “Tehdit gerçek. Aksi takdirde yetkililer halkı paniğe sürüklemezdi” dedi.

Fransa da uyardı
Fransa ise İngiltere’ye seyahat edecek vatandaşlarını uyarırken, burada saldırı gerçekleşmesinin çok muhtemel olduğunu söyledi.  Fransa İçişleri Bakanı Brice Hortefeux, “Avrupa’da şu anda bir terör tehdidi var. Bu tehdit abartılmamalı, ama hafife de alınmamalı” diye konuştu. (Milliyet)

ne planlanıyor gene
 // baron
Evet belliki yeni bir amacın peşinde bunlar. Türklermiş, Türklere benziyormuş şimdiden filmler yazılıyor. Böyle teröristler varsa acaba bunları kim besleyip sonra saldırtıyor. Bu ABD,İsrail ve İngiltere işbirliğinin neticesinde artan terör daha ne zaman kadar göz ardı edilecek. Asıl suçlular belli. Papa da el altından bu planları kurgulayanlar destek veriyor yıllardır. Bunlar göz ardı edilmemelidir....
08 Ekim 2010 10:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler