YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
25 generali biliyordu iddiası
Balyoz'da 25'i general 70 muvazzaf subayın gözaltına alınacağını operasyon başladıktan sonra öğrendiğini söyleyen Başsavcı Aykut Cengiz Engin'in, önceden bilgi sahibi olduğu öğrenildi.
25 generali biliyordu iddiası
09 Nisan 2010 / 08:19 Güncelleme: 09 Nisan 2010 / 09:12

Balyoz soruşturmasının yarıda kalan 3. dalga operasyonuyla ilgili şüpheli noktalar giderek artıyor. 25'i general 70 muvazzaf subayın gözaltına alınacağı konusunda kendisine bilgi vermedikleri için soruşturmaya bakan Bilal Bayraktar ve Mehmet Berk'i görevden aldıran İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in, gözaltı listesinden haberdar olduğu ileri sürüldü.

ÇOLAKKADI SORGULASIN TALİMATI

Başsavcı Aykut Cengiz Engin'in soruşturmayı yürüten savcılara, gözaltıların olacağı Pazartesi sabahı sözlü talimatla 25 generalin sorgusunun Başsavcıvekili Turan Çolakkadı tarafından yapılmasını istediği öğrenildi. Sözl alimat, gözaltılarla ilgili Engin'in önceden bilgilendirildiğini ortaya koydu. Engin, operasyonun yapıldığı gün, öğleden sonra gözaltılardan haberi olduğunu söylemişti. Engin "Muvazzaf 25 general ve amiralin yakalanmasını istiyorlardı. Bunun sonuçlarını düşündük ve savcıları değiştirdik" açıklaması yapmıştı.

SAVCILAR, BAŞSAVCIVEKİLİNİ BİLGİLENDİRDİ

Binlerce sayfa Balyoz belgeleri ile çok sayıda ses kayıtlarının incelenmesi sırasında Başsavcıvekili Turan Çolakkadı'nın savcılar tarafından sık bilgilendirildiği de öğrenildi. Savcıların gözaltı aşamasına geçtikten sonra da arama ve el koyma yapılabilmesi için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin karar çıkardığı, bu durumdan da Başsavcı Engin'in bilgisi olduğu belirtildi.

TALİMATI ÖĞLEDEN SONRA MI ALDI?

25'i general 70 subay gözaltına alınacağı için savcıları değiştiren Engin'in bu durumdan önceden haberdar olduğunun ortaya çıkması, 'talimat aldı' iddiasını da kuvvetlendirdi. Engin'in, İstanbul Barosu'nun sergisini açarken telefonla aldığı talimat üzerine operasyonu durdurduğu ileri sürülmüştü. Başsavcı "Bana yargısal görevimle ilgili hiçbir makam, hiçbir mevki, hiçbir kişi emir ve talimat vermez, veremez ve vermemiştir" diyerek kendisini savunmuştu. Engin'in gözaltıları bildiği halde öğleden sonra harekete geçmesi 'talimat şüphesi'ni kuvvetlendirdi.

 

Şimdi de savcılar yetersiz oldu

Balyoz soruşturmasının son dalgasını 25 generalin gözaltı listesinde olduğu gerekçesiyle durduran İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in savcıları kıdemsiz olduğu için soruşturmadan aldığı ortaya çıktı. Operasyonun durdurulmadığını, generallerin ifadesinin gerekirse alınacağını belirten Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, "İstanbul Başsavcısı savcıların soruşturma için yetersiz olduğunu söyledi" dedi.

GENERALLER İFADE VERECEK

Balyoz Darbe Planı soruşturması kapsamında, 3. Dalga gözaltı listesinde adı yer alan 25 generalin de aralarında bulunduğu askerlerin ifadesi alınacak. 3. Dalga gözaltı operasyonunun durdurulmadığını vurgulayan Çolakkadı, "Operasyonu falan durdurmadık. Soruşturma bizzat benim kontrolümde, ifadeler alınacak" dedi.

 

Emir değil talimat aldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in, 25'i general 78 muvazzaf subayın da aralarında bulunudğu 95 kişinin gözaltına alınmasını isteyen savcıları görevden almasıyla ilgili 'emir aldı' iddaalarına karşı "Hiç kimseden emir almam" dedi. Ancak Engin'in, 31 Ekim 1999'da, Ergenekon sanığı gazeteci Tuncay Özkan'a "Talimatlarınızla soruşturmayı yürütüyorum" dediği ortaya çıkmıştı. Başsavcı Engin, Balyoz'un son dalgasını 25 general gözaltına alınacağı için soruşturmayı yürüten savcıları değiştirerek durduğu, talimatın da Genelkurmay'dan geldiği ileri sürülmüştü. Engin'in, İstanbul Barosu'nun bir sergisini açarken Genelkurmay'dan bir kişinin telefon açtığı ve bu telefon konuşması sırasında Engin'in "Emredersiniz" diyerek operasyonları durdurma kararı aldığı iddia edilmişti. Başsavcı Engin önceki gün iddialara cevap verirken "Bana yargısal görevimle ilgili hiçbir makam, hiçbir mevki, hiçbir kişi emir ve talimat vermez, veremez ve vermemiştir" dedi. Hiç kimseden emir almadığını ve almayacağını üzerine basarak söyleyen Engin'i 11 yıl önce baktığı Nesim Malki Cinayeti ve Türkbank ihalesiyle ilgili soruşturma hakkında Tuncay Özkan'la yaptığı konuşmanın kaydı yalanlıyor

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler