YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
24 günlük bedelli askerlik neden kalktı?
24 günlük bedelli askerlik neden kalktı?
19 Aralık 2014 07:40
Bedelli askerlik yapanların 24 günlük askerlik süresinin neden kaldırıldığı TSK tarafından açıklandı: Astarı yüzünden pahalıya geliyor...

Bedellilerin 24 günlük askerlik yapma mecburiyetinin ortadan kaldırılmasının nedeni belli oldu. Genelkurmay 'astarı yüzünden pahalıya geliyor' düşüncesiyle iki seferdir çıkarılan bedellilerin 24 günlük vatan hizmeti mecburiyetini ortadan kaldırdı. Bu uygulamayla son iki bedelliden yararlananlar hayatları boyunca büyük bir keyifle anlattıkları 'askerlik anılarından' da mahrum kalacak.

Genelkurmay bir bedellinin kendilerine ne kadar masrafı olacağını hesapladı. Vatani görevini yapan bir askere Genelkurmay tarafından ücretsiz olarak biri kamuflajlı diğeri törende giyecek iki kıyafet, bot, çorap veriliyor. Askerler bu kıyafetleri en az 6 ay kullanıyor.

Yemek ve barınma da Genelkurmay'ın giderleri arasında yer alıyor. İşte Genelkurmay Başkanlığı 24 gün vatani görev yapacak askerlere bu masrafı yapmamak için bedellilerin kışlada silah altına alınmasından vazgeçti.

İki günde 5 bin kişi

Halihazırda bedelli askerlikten yaralanabileceklerin sayısı 700 bin. İlk iki günde bedelliye başvuranların sayısı ise sadece 5 bin oldu. Bedelli askerliğin komisyonda görüşmelerine başkanlık eden TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, "Bizim milletimiz her şeyi sona bırakmayı sever. Bir de çalışanlar, ocak ayının 15'ini bekleyip maaşlarını alarak başvurmak isteyebilirler" dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler