YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
24 bin lira maaşlı bürokrat iddiası
24 bin lira maaşlı bürokrat iddiası
22 Mart 2011 15:01
Radikal Gazetesi'nde yer alan Anadolu Ajansı ile ilgili habere yalanlama geldi. İddiaya göre ajans, Türkiye Gazeteciler Sendikası'na gönderdiği mektupta yüksek maaşlar nedeniyle kurumun iflasın eşiğinde olduğu belirtildi.

Türkiye'nin önemli ajanslarından olan Anadolu Ajansı'yla ilgili Radikal Gazetesi'nde yer alan "Anadolu Ajansı iflas ediyor"başlıklı habere ajanstan yalanlama geldi.

İşte gazetede yer alan  o haber...

Türkiye'nin en önemli haber ajanslarından Anadolu Ajansı (AA), TGS'ye yolladığı mektupta iflasın eşiğinde olduğunu iddia etti. İflasın nedeni ise maaşlar.. 12 bin, 15 bin, 22 bin ve 24 bin TL maaş..

Türkiye'nin en önemli haber ajanslarından Anadolu Ajansı (AA) Türkiye Gazeteciler Sendikası'na (TGS) yolladığı mektupta iflasın eşiğinde olduğunu iddia etti
AA ile TGS arasında yürütülen toplu iş sözleşmesi müzakereleri, uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve 14 Mart’ta sendika grev kararı almıştı. Bunun üzerine AA Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Tek imzasıyla TGS’ye mektup gönderildi.
Mektupta ajansın içinde bulunduğu vahim durum ‘dramatik’ bir dille anlatılırken, “Ajansın kapanıp kapanmaması sendikanızın vereceği karara bağlı” deniliyor.
TGS’nin isteklerinden vazgeçmesi istenen mektupta, ajansın birkaç aydır maaşları bankadan faizle borç para alarak yaptığı ve tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşadığı anlatılıyor.

Mektupta devletten her yıl alınan 50 milyon liranın yetmediği de vurgulanarak, kamunun AA’daki hisselerini devretmesi halinde ekonomik olarak kendisini çevirmesinin mümkün olmayacağı ve derhal iflasını istemek durumda kalacağı öne sürülüyor.

MÜDÜRÜN ASTRONOMİK MAAŞI

AA, mektubunda eski çalışanların mali yük olduğunu öne sürerken, AA Genel Müdürü Hilmi Bengi'nin maaşı tam  24 bin 500 TL. Bengi’nin maaşı devlette en yüksek bürokrat olan Başbakanlık Müsteşarı’nın maaşından dört kat fazla.
Başbakanlık müsteşarları 6 bin 500 TL alıyor. TRT Genel Müdürü’nün maaşıysa 6 bin lira civarında. Bengi’nin maaşı 24 bin liraya yakın maaş alan Cumhurbaşkanı’nın maaşıyla neredeyse aynı.

Bengi, 12 bin lira maaş alan Başbakan’dan da iki kat fazla maaş alıyor. AA’nın genel müdür yardımcıları 22 bin 500 TL maaş alırken, şef ve müdürlerin maaşı en az 10 bin TL’den başlıyor.

HAZİNE'DEN YARDIM GELMEZSE

Anadolu Ajansı, eski çalışanlarının maliyetinin, kurumun tüm işçilik maliyetlerinin yüzde 50’sine tekabül ettiği görüşünde. 2000’den önce AA’da işe başlayan işçiler için TGS, kıdem ve ihbar tazminatı olarak ortalama her yıla tekabül eden rakamın 25 bin TL olmasını istiyor; ajans ise “10 bin TL’de anlaşalım” diyor.

AA’nın en büyük endişesi, Hazine tarafından her yıl kuruma yapılan 50 milyon TL’lik yardımın geleceğinin belirsiz olması. Eğer Hazine, ajansa bu yardımı yapmazsa AA, faaliyetlerini durdurmak zorunda kalacak; çünkü ajansın gelirleri, giderlerini karşılamaya yetmiyor. (Radikal)

ANADOLU AJANSI'NIN HABERLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

Anadolu Ajansı, Radikal Gazetesinde Ajansa yönelik yer alan haberde gerçek dışı bilgilerin yer aldığını belirterek, ''AA yöneticilerinin maaşları olarak verilen, maksatlı biçimde abartılarak ve katlanarak sunulan rakamların gerçeğe aykırı olup, kurumu ve yöneticilerini yıpratma amacına hizmet ettiğini'' bildirdi.

Genel Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, bugünkü Radikal Gazetesinde ''Anadolu Ajansı iflas ediyor'' başlığı ile yayımlanan ve bazı internet siteleri aracılığıyla aktarılan haberde gerçek dışı bilgilerin yer aldığı bildirildi.

Anadolu Ajansının basın kuruluşları arasında çalışanlarının sendikalı olduğu, ücretlerin toplu iş sözleşmesi ile belirlendiği yegane kuruluş olduğu dikkat çekilen açıklamada, bu gerçeğin basın çalışanlarınca da çok iyi bilindiği vurgulandı. Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Anadolu Ajansı işvereni ile Türkiye Gazeteciler Sendikası arasında bir süredir yürütülen toplu iş sözleşmesi görüşmeleri uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve adı geçen sendika, yasal prosedür gereği, AA iş yerlerinde 15 Mart 2011 tarihi itibariyle grev kararı ilan etmiştir. Bununla birlikte toplu iş sözleşmesi müzakerelerine devam edilmektedir. Anadolu Ajansında uygulanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinin bütün basın kuruluşlarınca da benimsenmesi ve tüm basın çalışanlarının başta iş güvencesi olmak üzere aynı haklardan yararlanması en büyük arzumuzdur.

Söz konusu haberde 'Astronomik maaş' ara başlığı altında yer alan ve AA yöneticilerinin maaşları olarak verilen, maksatlı biçimde abartılarak ve katlanarak sunulan rakamlar gerçeğe aykırı olup, maalesef, Kurumumuzu ve yöneticilerini yıpratma amacına hizmet etmektedir.

Hukuka uygun ve yasal düzenlemeler çerçevesinde hak edilen ücret gelirlerinin, haksız kazanç elde ediliyormuş iması ile kamuoyuna aktarılması, Anayasa ile düzenlenen kişisel haklara saldırı niteliği taşıdığı gibi Basın Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca doğru, tarafsız ve dürüst habercilik anlayışı ile de bağdaşmamaktadır.''

Anadolu Ajansının yöneticileri ve tüm çalışanları, doğru, tarafsız ve hızlı habercilik anlayışından ödün vermeden ve zaman mefhumu gözetmeden Türkiye ve dünyanın değişik bölgelerinden özveri ile elde ettiği haberleri, değerli aboneleri kanalıyla kamuoyuna aktarma çabasındadır.

Ülkemize hizmette onurlu 90 yılı geride bırakan, üstlendiği uluslararası misyonla dünya çapında bir haber ajansı olma yönünde dönüşüme hazırlanan Anadolu Ajansının, bu tür gerçek dışı bilgilere dayalı haberler ile yıkılamayacağını ve yıpratılamayacağını, kamuoyunun bilgilerine sunarız.''

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler