YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
235 kişi taburcu edildi
Kabus Ankara, Erzurum ve Diyarbakır'dan sonra şimdi de İstanbul'u sardı... Valilik rakamları açıkladı...
235 kişi taburcu edildi
21 Ekim 2009 / 07:34 Güncelleme: 21 Ekim 2009 / 10:00

Domuz gribi virüsü İstanbul'a da sıçradı...

Valilik'ten yapılan açıklamada "İstanbul'da 235 domuz gribi vakası görüldü" dendi. ...

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, kentteki herhangi bir okulda domuz gribi salgını veya hastalığın yayılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

Müdürlükten yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da ''İnfluenza A (H1N1)'' pozitif vakalarının 30 Nisan-20 Ekim arasında 245 kişide tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, 18 yaş altı grupta da zaman zaman pozitif vakalara rastlandığına dikkat çekilerek, herhangi yayılma olasılığına karşı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği yapıldığı ve gerekli tedbirlerin alındığı vurgulandı.

HASTANELERDE TAKİP EDİLEN VAKA YOK

Tespit edilen vakaların genel durumlarının iyi olduğu, yakından takip edildikleri ve tedavilerinin yapıldığı ifade edilen açıklamada, bugün itibari ile İstanbul'da hastanede takip edilen vakanın bulunmadığı kaydedildi.

Açıklamada, ''Herhangi bir okulda salgın durumu ve hastalık yayılması söz konusu değildir'' denildi.

İstanbul Valisi Muammer Güler de yaptığı açıklamada, domuz gribiyle ilgili İstanbul'daki okullarda herhangi bir salgın tehlikesinin bulunmadığını belirterek, bu tür olumsuz bir gelişme yaşanması durumunda yapılacakların belli olduğunun altını çizdi. Güler, İstanbul'da domuz gribiyle ilgili başvuru yapan bin 169 kişiden 235'inin sonuçlarının pozitif çıktığını da açıkladı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İstanbul Valisi Muammer Güler, "Domuz gribi kentimizde 14 Mayıs 2009 tarihinde ilk kez görüldü. Domuz gribiyle ilgili başvuru yapan bin 169 kişiden 235'inin sonuçları pozitif çıktı. Tedavileri olumlu sonuç verdi. Sevindirici husus, bu virüsten ölen olmaması. Domuz gribi tespit edilen 235 kişi de taburcu edilmiştir" dedi.

Anadolu yakasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Avrupa yakasında Haseki Hastanesi ve Şişli Etfal Hastanesi'nde domuz gribiyle ilgili şikayetlerin değerlendirildiğini belirten Vali Güler, yurtdışından gelenlerin kontrolden geçirildiğini de belirtti. 

Güler, Okullar konusundaki bir soru üzerine şunları söyledi:

"Yurdumuzun çeşitli yörelerinde meydana gelen salgınlar veya tespitler İstanbul'da henüz ortaya çıkmamıştır. Çıkmamasını arzuluyoruz. Çıkması durumunda yapılacaklar belli. Aşılarımız gelmiştir. Şu an testler yapılmaktadır. Sağlık görevlilerinden başlanmak üzere aşılar yapılacaktır. Aşı uygulaması konusunda bir program var. Okullarımızda, bütün sağlık kuruluşlarında eksiksiz bir şekilde yerine getirmeye çalışacağız."

Hacı adaylarının durumunun sorulması üzerine Vali Güler, "İnşallah sıkıntılı bir durum doğmaz. Bulundukları yerlerde de aşı yaptırma imkanları var" diye konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler