YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
23 terörist etkisiz hale getirildi; 2 uzman erbaş
23 terörist etkisiz hale getirildi; 2 uzman erbaş
23 terörist etkisiz hale getirildi; 2 uzman erbaş
04 Ekim 2008 / 09:58 Güncelleme: 07 Ekim 2008 / 00:00

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine bağlı Aktütün köyündeki Jandarma Sınır Karakolu'na dün öğle saatlerinde bir grup terörist tarafından roketli ve uzun namlulu silahlarla ateş açması üzerine çıkan çatışmada 15 asker şehit oldu.


Alınan bilgilere göre, PKK'lı teröristler Şemdinli'ye 70 km uzaklıktaki Irak sınırında bulunan Aktütün Köyü'ndeki Sınır Jandarma Sınır Karakolu'na saldırıyı dün Cuma Namazı saatinde gerçekleştirdi. Köylülerin namazda olduğu sırada, Irak'tan sızan kalabalık bir grup terörist karakola roketli ve ağır silahlarla hedef aldı. Yaklaşık 400 kadar askerin konuşlu bulunduğu karakolda bulunan askerler karşılık verdi. Çıkan çatışmanın yaklaşık 4 saat kadar sürdüğü belirtildi.


Çoğunluğu, teröristlerin ilk ateşinden olmak üzere 1'i astsubay, 6'sı uzman çavuş olmak üzere 15 asker şehit oldu. 2 uzman çavuştan ise hala haber alınamadığı bildirildi. Çatışmada 23 teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedildi.


Bölgeye havadan karadan yapılan takviye destekten sonra saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin Kuzey Irak topraklarına doğru kaçtığı belirtildi. Kaçan teröristlerin yakalanması için hava destekli operasyonların devam ettiği öğrenildi. Çatışmada çok sayıda askerin de yaralandığı ve yaralı askerlerin helikopterlerle Hakkari ve Van Askeri hastanelerine taşındığı bildirildi.


Aynı karakola 9 Mayıs günü yağmurlu bir gece yaklaşık 200 kişilik bir terörist grup saldırıda bulunmuştu. Saldırıda 6 asker şehit olmuştu. Saldırı sonrası kaçan teröristlerle yaşanan sıcak temasta 19 terörist ölü ele geçirilmişti.


21 YARALI ASKERDEN DURUMU AĞIR OLAN 6'SI GATA'YA SEVK EDİLDİ


Hakkari'nin şemdinli ilçesine bağlı Aktütün karakolu'na yönelik gerçekleştirilen terör örgütünün hain saldırısında yaralanan 21 askerden durumu ağır olan 6'sı uçakla Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) sevk edildi.


Irak sınırındaki Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na dün öğle saatlerinde kalabalık bir grup teröristin hain saldırısında 1 astsubay, 6 uzman çavuş ve 8 er olmak üzere 15 asker şehit oldu. 2 Uzman erbaştan haber alınamıyor.


Çatışmada 21 askerin yaralandığı kaydedildi. Van ve Hakkari Askeri Hastanelerinde yapılan müdahalenin ardında durumu ağır olan 6 askeri personel sabah saatlerinde Van'a gelen askeri uçakla GATA'ya sevk edildi.


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler